неділя , 17.02.2019

Надзвичайна церква та скульптури Пінзеля у мальовничому селі Рукомиш (ФОТО)

На Тернопільщині у Бучацькому районі на правому березі ріки Стрипа розташоване мальовниче село Рукомиш. Славиться воно надзвичайною церквою та скульптурами у ній.

Рукомиш церкваПерша історична згадка про село датується 1379 роком. Тоді Михайло Адванець у своїй фундаційній грамоті для бучацького костелу частково описує свій маєток, який був побудований на території сучасного села.

При згадуванні родича – Авраама Адванця – про садибу Рукомиш 14 серпня 1421 року йдеться значно більше. Автор (невідомий) розповідає про невеликий парк, зведений навколо одноповерхової будівлі з колонами. Ймовірно саме через неї в родині відбулася сварка.

Надалі історія села обірвана. Немає чіткої лінії, яка б охоплювала весь час до сьогодні й давала повну картину дійства.

За історичними джерелами, у 1967 році в печерах поблизу села переховувалися підпільники з УПА. Також тут діяли такі товариства як “Сільський господар” та “Просвіта”.

Рукомиш Пінзель

На сьогодні в селі частково зберігся храм печерного монастиря, збудований ще у XIII столітті ченцями. Також збереглася Церква святого Онуфрія, невеликі каплички, Хресна дорога і скульптура Матері Божої.

Однією з найбільш визначних вважають саме Церкву святого Онуфрія. Ця мурована сакральна споруда і до сьогодні є чинним парафіяльним храмом, що належить Українській автокефальній православній церкві. Від початку створювали його як греко-католицький храм.

Перші згадки про храм датуються XVI століттям. Саме тоді його і було зведено.

У 1768 році декан отець Хадзинський освятив споруду, надавши право проводити в ній богослужіння.

На жаль, достеменно невідомо, проте стверджують, що церкву було споруджено на кошти дідича Миколи Василя Потоцького. Саме він у 1756 році подарував святині дзвін.

Окрім багатосотлітньої історії церква славиться скульптурою Онуфрія Великого XVIII століття. Вважається, що її виготовив сам Іван Георгій Пінзель – славнозвісний галицький скульптор, який славився своїми роботами, виконаними в стилі рококо і пізнього бароко.

Християни впевнені, що скульптура – чудодійна. Своєрідним підтвердженням цьому стали події 30 липня 2012 року. Тоді з травертинової скелі на храм обвалились великі камені. Зруйнувавши півтораметрову стіну вони раптом зупинилися біля самої скульптури, навіть не зачепивши її.

Рукомиш печера

У травертиновій скалі поблизу церкви у свою чергу розміщений Рукомиський печерний храм – зала, площа якої сягає 25 м². До сьогодні на стінах та стелі видно сліди вирубування з каменю.

З північної сторони храму розміщено ще декілька гротів, які у свій час служили келіями для ченців.

Згідно з повір’ям, гроти у XIII столітті створили ченці Києво-Печерської Лаври, які тоді тікали від монголів з Києва та шукали прихистку.

Сьогодні скельний храм уособлює Божий гріб, в якому розміщена фігура Ісуса Христа. Саме сюди у страсну п’ятницю вносять плащаницю та проводять богослужіння.

Добратися до Рукомиша з Тернополя можна так: прямим автобусом або електричкою до Бучача, а вже звідти місцевим автобусом до самого села. Вартість поїздки в одну сторону коливатиметься в межах 50-100 гривень в залежності від виду транспорту та перевізника. Сама дорога займе не більше двох годин.

Христина СЛОТА, “Терноград”

Рукомиш церква

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates