Вівторок , 26.01.2021

«Отче, ви або труси одягніть, або хрестик зніміть», – Євген Заплетнюк

Нещодавно ЗМІ поширили відео, на якому церковнослужитель храму св. Петра у Тернополі танцює разом із дітьми. З приводу цієї ситуації із танцями, яка склалася, протоієрей УПЦ Київського патріархату Євген Заплетнюк висловив свою особисту думку.

Про це йдеться на сторінці спільноти “Добрий ранок із отцем Євгеном” у мережі “Facebook”.

У тернопільських новинах з’явилося шокуюче відео. На ньому видно, як розважаючись із дітьми, під запальну музику весело гарцює та танцює … монах. І що мене найбільше вразило те, що люди щиро захоплюються його вчинком. Судячи з усього, ці дикі танці у коментарях направду всім подобаються: наївні люди радіють, ставлять лайки і роблять репости: «наскільки церква стала ближчою до народу»! У дійсності, ніякого дива не сталося: перед нами всього лиш приклад деградації церковної свідомості. Це велика біда та горе, коли вже ченці беруться танцювати…

Люди не хочуть бачити очевидного факту – Церква перестала бути святинею, а монашество – «сіллю землі». Особисто для мене на відео танцюючого монаха було дуже чітко видно, як йому заважає танцювати чернечий одяг. Бачите, цей одяг саме таким і зробили, щоб він заважав людям задовольняти пристрасті та служити своїм похотям. У православних монахів, які приймали велику схиму, головний убір – куколь взагалі дозволяє дивитися лише в землю. А тут, все навпаки – і сутана, і танці, і діджейство. Як тут не пригадати відомий афоризм – «чоловіче, ви або труси одягніть, або хрестик зніміть».

Чернець – це людина, яка відмовляється від світу. Він може бути хорошою людиною. Він може гарно співати, танцювати, проповідувати та відправляти служби. І навіть, може любити ваших дітей, компенсуючи цим відсутність своїх. Але, після постригу для людини життя змінюється. Вона більше не може робити багато речей, які робила і які любила до цього часу. Він перестав жити в світі, який живе у злі. Скажімо, за традицією Східної Церкви, ченці не завжди можуть навіть вінчати та хрестити дітей. «По замовчуванню» це їм заборонено.

У монахів свій особливий світ, світ містики та богоспоглядання. Це не його справа бути діджеєм. Не його справа гратися з дітьми. Принагілдно нагадаю для тупих батьків, що між малолітніми целібатами біс блуду це найбільша біда, і своїх дітей я б ніколи не доручив виховувати, гладити, обіймати, цілувати, садити на коліна, танцювати чи робити щось інше людині, яка не має власних дітей. Звичайно ж, люди в рясах мають найкращі наміри, все ж, найкращими намірами стелиться дорога самі знаєте куди. Між іншим, жоден педофіл не виглядає на педофіла. А серійний убивця, маньяк і людоїд Андрій Чикатило взагалі був скромним учителем мови та літератури. Але, я все-таки не про маньяків, а про танці.

Ось мені зовсім не зрозуміло, чому у вас танці якогось отця Еміліана викликають таке замилування й розчулення серця, а танці владики Мстислава викликали зовсім протилежну реакцію: гнів, осуд і ненависть? У дійсності, Мстислав поступив тут значно порядніше – він танцював у клубі, а не на церковному подвір’ї, він зняв рясу й не видавав себе за офіційного представника Церква. Все-таки, якщо ви бачите людину в церковному одязі, то це означає лише одне – вона тут і зараз офіційно являє світу Церкву Христову. Зрештою, він танцював з дорослими жіночками, які самі цього хотіли. А тут не все так однозначно.

Любити дитину – це не опускатися до її рівня, щоб деградувати разом із нею, але навпаки: підносити її туди, де вона ніколи не була! Дитині потрібно відкривати небачені світи та духовні перспективи, а не годувати її бездарним, зіпсутим і пристрасним розумінням власної педагогіки. Невже це так складно зрозуміти?

Навіть не хочу згадувати інший аргумент – нічого мудрого отець не вчив тих нещасних дітей. Він не вчив їх наших рідних танців, гопака чи гаївок довкола церкви. Він вчив зовсім іншого: того, чого можна навчитися і без нього на будь-якій вечірці. І, між іншим, якість таких танців при збільшені градусу алкоголю суттєво покращується. Так, монахам на замітку. А ще, я не хочу бути шовіністом, хоч якось підкреслюючи національність тих духовних лідерів, які приїжджають в Україну навчати ваших дітей «пісням і пляскам». Ніхто не може навчити вас того, чого сам не знає і чим не живе. Чи, може ви думаєте, що поляки та росіяни будуть вчити вас любити Україну? Не смішіть мої тапочки!

Я б дуже хотів, щоб ми з вами нарешті навчилися думати. Здорове мислення – це водночас наслідок і передумова здорової молитви. А кінець світу настане не тоді, коли на землі переведуться монахи, але коли вони почнуть танцювати, замість того, щоб плакати та заступатися за нас перед Божим Престолом. І не кажіть мені, що такі речі можна поєднувати. Не можна навіть одночасно вести автомобіль і розмовляти по телефону без загрози для життя. А молитися і танцювати – тим більше… Принаймні в нашій культурі, нашій українській традиції одночасно це можуть робити лише шизофреники. Доброго ранку, друзі. Бережіть себе. Не давайте себе обманювати. Хочете помолитися – приходьте до нас в собор, а хочете потанцювати – шукайте отця з відео.

« Ви — сіль землі. Якщо ж сіль втратить силу, то чим зробиш її солоною? Вона вже ні до чого не придатна, хіба що бути викинутою геть на потоптання людям» (Мф.5:13). (26.07.17)

5 коментарів

  1. Чому всі медіа цитують Заплетнюка?

  2. кожен звичайно має свою думку. але якраз у цьому випадку я якраз і побачила сіль. яку ніс той чоловік,у серця молоді, це не означає. що він весь день танцює. він вибирає різні методи, щоб достукатися до кожного серденька….не можна ганьбити раба Божого лише за те, що у нього є свої спроби, ефективні, які добре сприймаються молоддю, і приносять радість

  3. Це чорна заздрість Дуже сумно ,що священник не відрізняє зерно від полови. А може не хоче…

  4. Чому для священика-монаха танці з дітьми-гріх, а танці з жінками – порядна поведінка? Хочу запитати Євгена Заплетнюка!

  5. На жаль, прикро здивований, навіть шокований з приводу такої позиції, отче Євгене. “…приклад деградації церковної свідомості. Це велика біда та горе, коли вже ченці беруться танцювати…”?????” “…Мстислав поступив тут значно порядніше…він танцював з дорослими жіночками, які самі цього хотіли” – Ха-ха, це – цитата року!!!даруйте, але це твердження від нечистого, а не від церковнослужителя. Таке саме, як і наступне – “…я б ніколи не доручив виховувати, гладити, обіймати, цілувати, садити на коліна, танцювати чи робити щось інше людині, яка не має власних дітей” – що це було, отче? Так, Ви маєте право на таку думку, але виходячи з контексту, вражає її обгрунтування! Не тому, що така людина не має досвіду у вихованні дітей, а тому, що це потенційний педофіл, маньяк чи серійний убивця!!!! Далі, пане отче, Любити дитину – це якраз опускатися до її рівня, але не для того, щоб деградувати разом із нею, як ви стверджуєте, а для того, щоб увійти в її маленький світ і своїми руками, словами, діями розвивати його в добрі, любові і праведності. Ой, але так роблять тільки “тупі батьки”…Ще. “….якість таких танців при збільшені градусу алкоголю суттєво покращується. Так, монахам на замітку” – це монахам на замітку від “найпоряднішого” праведника о.Мстислава?? Гадаю, не варто екстраполювати “здобутки” згаданого служителя на ченців-францисканців. Не кажу вже про пропозицї танцювати язичницьких гаївок біля церки. А християнських пісень вже немає? Чи може у вас на парафії ще й Зелені свята замість Трійці святкують?. Ну, це так, якщо коротко

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*