Субота , 19.09.2020

За «хитрощі» із субсидіями – кримінал. Можуть посадити за грати на три роки

Доволі неочікувано для деяких мешканців області завершилося отримання субсидій на житлово-комунальні послуги. Їх не просто змусили повернути отримане, а притягнули до кримінальної відповідальності.

Скільки є таких випадків? На інформаційний запит редакції в обласній поліції надали відповідь: нині розслідують 12 кримінальних проваджень, заведених за фактами шахрайств, де підозрюваними є одержувачі субсидій. Йдеться про випадки у різних районах: Підволочиському, Лановецькому, Заліщицькому й інших. Найбільша виявлена сума збитків, заподіяна державі, – 45 тисяч гривень.

Що загрожує особам, стосовно яких завели кримінальне провадження? Відповідно до Кримінального кодексу, заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) – карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

За яких умов настає кримінальна відповідальність для одержувачів субсидій? Суб’єктивний бік шахрайства характеризується прямим умислом і корисливим мотивом. Отже, якщо одержувачі діяли зумисне і з користю, їм загрожує кримінальна відповідальність.

Наприклад, у Підволочиському відділі поліції розслідують кримінальне провадження стосовно жительки одного з сіл, котра в документах для отримання субсидії, які подала в управління праці та соціального захисту населення Підволочиської РДА, вказала недостовірні дані. Зокрема, заявила про відсутність придбання-продажу будь-якого майна, хоча у вересні 2015 придбала у власність автомобіль марки «Пежо 206» вартістю більше 50 тисяч гривень. Приховавши дороговартнісну покупку, жінка отримала субсидію в сумі 8222 гривні.

Наразі триває досудове розслідування, правоохоронці через суд отримали доступ до справи про призначення субсидії, яка зберігається в управління праці та соціального захисту населення Підволочиської районної державної адміністрації, з можливістю вилучення, ознайомлення та проведення слідчих дій, зокрема призначення почеркознавчих експертиз.

Аналогічне кримінальне провадження завели і стосовно жителя Підволочиська. Чоловік теж задля отримання субсидій увів в оману державу, не вказавши, що у квітні 2015 року придбав у власність автомобіль вартістю більше 50 тисяч гривень. Відтак він незаконно отримав субсидію в сумі 18510 гривень.

Можна припустити, що фігуранти цих кримінальних проваджень сподівалися, що про їхній обман не довідаються. Але автомобілі значаться у реєстрах, і рано чи пізно шляхом звірки така інформація могла винирнути на поверхню. Хтозна, скільки ще таких фактів може виявитися згодом.

Тож варто ще раз нагадати про особливості призначення субсидій у цьому році. Зокрема, право на отримання субсидії втратили наступні категорії громадян: орендодавці, які не задекларували доходи від здачі майна в оренду; особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень; власники автомобілів, з дня випуску яких минуло менше 5 років (виняток становлять мопеди або машини, видані соцорганами); особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним способом набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб; боржники з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума двомісячної заборгованості яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; власники житлових приміщень з великою квадратурою: площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку — 200 кв. м. (обмеження не поширюється на дитячі будинки сімейного типу, прийомні та багатодітні сім’ї); особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку у центрі зайнятості як безробітні. (Таким громадянам органи автоматично зараховують в дохід три прожиткові мінімуми, що істотно знижує ймовірність нарахування субсидії).

Зазначені обмеження болісно вдарили по деяких споживачах. Мати у власності просторий будинок – ще не ознака заможності. Дехто звів будівлю ще за радянських часів чи на початку дев’яностих, коли газ був дешевим, і навіть не задумувався над тим, що можуть виникати фінансові труднощі з обігрівом великої площі.

Також чухають потилицю ті, хто отримав спадок, наприклад, стару сільську хатину з городом, яку ніхто й не придбає.

Масовою є і така проблема: у домогосподарстві зареєстровані жителі, які насправді там уже давно не проживають. Як отримати субсидію тільки на фактично проживаючих мешканців?

Розгляд комісією питання про нарахування субсидії на фактичну кількість людей, які проживають в квартирі (будинку), здійснюється на підставі письмової заяви субсидіанта з відповідним проханням. При цьому в декларації слід вказувати повний склад зареєстрованих мешканців, але з позначкою «не проживають» навпроти відсутніх членів сім’ї.

На підставі цих документів, а також довідки, що підтверджує факт непроживання конкретної особи за цією адресою, соціальний інспектор перевіряє матеріально-побутові умови і складає акт. За результатами перевірки готують подання на комісію, рішення якої є обов’язковим до виконання ЖКГ.

Таким чином, цілком реально отримати через комісію постанову про нарахування плати за послуги ЖКГ тільки на проживаючих у квартирі людей (наприклад, не на 4 прописаних, а на 2 реально проживаючих). І для розрахунку субсидії також будуть брати до уваги доходи тільки тих осіб, які фактично мешкають у приміщенні.

Той факт, що держава не просто вимагає повернення незаконно отриманих сум субсидій, а й кримінально переслідує за обман, є засторогою бути у цих правовідносинах чесним.

Джерело: “Свобода”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*