Неділя , 07.03.2021

Подальшу долю Почаївської лаври буде вирішувати Кабінет Міністрів

Подальшу долю Києво-Печерської та Почаївської лавр вирішить Кабмін, решти храмів – громади

Києво-Печерська та Почаївська лаври є об’єктами національного значення, які у власність не передаються. Вони перебувають в оренді УПЦ МП на 50 років.

Про це розповів директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш в інтерв’ю “Главкому”.

“Лаври у державній власності. Такі об’єкти національного значення нікому у власність не передаються. Нижня частина Києво-Печерської і Почаївська лавра передані на 50 років в оренду УПЦ МП”, – сказав Юраш.

На запитання, чи можна перервати оренду через суд в разі, якщо буде доведено, що Почаївська лавра передавалася в оренду Московському патріархату з порушеннями законодавства, він зазначив, що тут немає підстав для суду.

“Держава надала оренду і в прерогативах державних органів вирішувати її подальшу долю. Тобто, якщо буде зрозуміло, що під час передачі лаври в оренду існували порушення, це може стати підставою для перегляду договору. Це питання в компетенції Кабінету міністрів”, – підкреслив директор департаменту.

Він також поінформував, що з початку 2014 року до Київського патріархату перейшло  або перебуває у стані переходу майже 120 громад УПЦ МП. 

“Приблизно третина з них відразу перейшли в Київський патріархат. В іншій третині відбувся перехід стихійним способом, коли більшість громади всупереч меншості стала на бік УПЦ КП. Ще в третині тривають протистояння, коли в храми не допускаються священики або здійснюються почергові богослужіння”, – сказав Юраш.

За його словами, з юридичної точки зору, позиція УПЦ МП виглядає абсурдною: вона апріорі не хоче визнавати право громад вирішувати свою долю.

“Для них (Московського патріархату – ред.) громада – якась структурна одиниця, яка довічно, до другого пришестя, має перебувати у феодальному володінні МП. Наш закон дає можливість абсолютно вільно вірянам змінювати свою релігійну юрисдикцію. І ніхто цьому не може перешкодити. І саме громада володіє усім майном і має повне право цим майном розпоряджатися – це може бути храм, будинок священика, автомобілі тощо.

А УПЦ МП категорично виступає проти цього.  Вона називає переходи громад до іншої юрисдикції “захопленнями храмів”, що абсолютно не пов’язується з реаліями та законом. І тому щоразу на різних міжнародних заходах нам доводиться пояснювати, що українське релігійне законодавство є одним із найліберальніших у Європі”, – наголосив він.

Джерело: “Експрес-онлайн”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*