Середа , 22.05.2024

У Тернополі в обласному архіві планують скоротити 30% працівників

У квітні минулого року штат обласного архіву скоротили із 45 працівників до 31. Зараз планується іще одне скорочення, після якого в архіві має залишитись працювати лише 20 осіб.

Наразі тернопільські історики, що входять до Історико-краєзнавчої ради Тернопільщини, виступили проти чергової такої “оптимізації”.

Вони звернулися до голови Тернопільської ОДА Степана Барни з проханням зберегти існуючу штатну чисельність працівників архіву.
Пропонуємо Вашій увазі повний текст цього звернення із незначними скороченнями:

“Державний архів Тернопільської області розпочав свою роботу в жовтні 1939 року в будівлі Домініканського монастиря, архітектурної пам’ятки XVIII ст., яка належала римо-католицькій громаді м. Тернополя.

В даному приміщенні архів перебуває і сьогодні.
З моменту свого заснування архів стає одним із центрів наукового, культурного та духовного життя міста та області.

Значно збільшилось навантаження на працівників архіву з моменту утворення незалежної Української держави. Цьому сприяло розсекречення документів з історії національно-визвольних змагань, соціальні ініціативи керівництва країни які привели до значного збільшення кількості запитів.

Якщо на 01.01.1992 року на державному зберіганні знаходилось 561188 одиниць зберігання, то на 01.01.2015 року їх чисельність зросла до 726950 одиниць зберігання плюс 9167 одиниць зберігання з особового складу.

Кількість документів збільшилась, а штатна чисельність працівників архіву з 45 штатних одиниць у 1992 році, зменшилась до 31 штатної одиниці після останнього скорочення в квітні 2014 року.

Згідно наказу Державного комітету архівів від 13.01.2004 року № 4 „Про затвердження Нормативів чисельності основного персоналу державних архівів”, кількість штатних працівників в 31 одиницю, є критичною.

Якщо окремі види робіт можна корегувати, то кількість заявників і відвідувачів, приймання документів ліквідованих установ – ні.

Відсутність власного приміщення, зменшення, згідно розпорядження голови ОДА від 27 липня 2015 року № 454-од, штатної чисельності працівників обласного архіву до 20, унеможливить виконання архівом своїх безпосередніх функцій: приймання та зберігання документів Національного архівного фонду, їх використання та публікацію, а головне своєчасно задовільняти соціально-правові потреби громадян, які не дублюються іншими установами.

Враховуючи все вище сказане, і те, що професія архівіста є, в якійсь мірі, рідкісною, Історико-краєзнавча рада просить Вас зберегти існуючу штатну чисельність працівників архіву і не допустити занепаду архівної галузі в області.

Ми звертаємось до Вас не тільки, як до голови ОДА, але як і до історика, людини, яка добре розуміє роль та значення архіву у збереженні історичної спадщини українського народу, у формуванні національної пам’яті та єдності української нації”.