Вівторок , 05.12.2023

Штурм «борщівського стрільця» тривав секунд 20-30. Подробиці спецоперації

Розслідуванням трагедії займається міністерська комісія і прокуратура. Перші вивчають, як спрацювали тернопільські поліцейські і чому загинули працівники поліції.

Бабинці4Органами прокуратури області здійснюється процесуальне керівництво та розслідування у кримінальних провадженнях, розпочатих за статтями 348 – посягання на життя працівника правоохоронного органу та 115 – вбивство.

За 2, 5 роки в зоні АТО тернопільська поліція не втратила жодного працівника. Лише 14 поранених. Останні загиблі були в 1999 р. – оцих людей згадували та поминали 22 серпня. Буквально наступного дня, 23 серпня, сталась трагедія, де загинули двоє борщівських поліцейських, пише “20 хвилин”.

Нагадаємо, мешканець с. Бабинці Борщівського району, 46-річний Олекса Василюк, ввечері 22 серпня з мисливської рушниці убив свою дружину Оксану. Згодом, вночі і зранку 23 серпня застрелив ще двох поліцейських, після чого загинув сам в результаті операції спецпідрозділу поліції. З тих пір тернополяни нарекли Олексу «борщівським стрільцем».

Про деталі спецоперації розповів начальник головного управління нацполіції в області Олександр Богомол.

– Декілька годин наші хлопці вели з ним (Олексою – прим. авт.) перемовини, аби він не вкорочував собі віку. Треба було цього не робити, – каже Олександр Богомол. –  Переконували, розказували, залучали дочку, водили коломийки з ним. Він не погрожував працівникам поліції, а лише своєму життю. В один момент в нього з’явилась агресія.

Усі поліцейські були екіпіровані, мали напоготові зброю. Але від дробу захиститись дуже важко. Більшість дробин вхопило в себе дерево (у Сашка Рудика поцілили біля різаних дров – прим. авт.). Декілька дробин потрапили Саші в шию, пригадує Олександр Богомол.

– Після цього було прийнято рішення блокувати злочинця, – розповів головний поліцейський краю. – Він закрився в стайні з двома вікнами, на підвищенні. Сидів фактично як в дзоті і стріляв в наших працівників. Вони були на віддалі, ховались за будинками. Все йшло нормально.

Працівники спецпідрозділу вивчили ситуацію, провели розвідку, з’ясували все по будівлі, евакуювали мешканців будинків навколо – зробили всі підготовчі етапи.

– Мною було дано команду групі блокування, які спостерігали, аби злочинець не втік, стріляти у повітря, – розповів Олександр Богомол. – Бо наш спецназ саме заходив на об’єкт. Андрій в цей час саме визирнув приблизно на 10 см з-за кута будинку. І ці 10 см стали для Андрія фатальними.

В Андрія Чернятинського потрапила куля. Попередньо, це була куля «Жикан» з вертушкою. Вона розірвала плече – потрапила за сантиметр від бронежилета, – пригадує очільник поліції.

– Я зупинив штурм, відвів спецназ, – каже Олександр Богомол. – Викликали швидку, яка стояла метрів за 500. Швидка під’їхала, але зона прострілу була 6-7 м, знову таки злочинець міг у людей вцілити. Я віддав наказ стріляти по злочинцю зі всіх стволів і по будівлі, де він перебував. Четверо побігли з ношами. Під прикриттям вогню витягнули Андрія. Поки ми його донесли до «швидкої», він вже помер. Після цього був наказ штурмувати, і буквально за хвилин 10 це все закінчилось.

На місце виїжджала голова Національної поліції Хатія Деконаідзе. Вона оглянула місце події, об’єкти, де «воювали» тернопільські поліцейські.

– Хатія оцінила наші можливості і все, що ми там робили, – каже Олександр Богомол. – Міністерська комісія з 12 чоловік розбирала на запчастини кожен крок. Я вважаю, що цей випадок треба переглядати дуже серйозно і кожен виїзд, кожна слідча дія, кожен робочий день має бути зі зброєю. Навіть якщо це робота дільничного.

Всі, що були на місці події – усі були в бронежилетах і касках, стверджує пан Богомол. Ті, що були без них – перебували на відстані 200-300 м від епіцентру події і займались евакуацією людей з будинків навколо. Під час штурму, який тривав секунд 20-30, – жоден з поліцейських не постраждав. Проводили його працівники спецназу. Всього дев’ятеро. Серед них троє працівників «Соколу» і шестеро – об’єднаного спецпідрозділу.

– Спочатку використовували світло-шумові і газові гранати – закидали всередину приміщення, – розповів п. Богомол. – Потім чекали 5 хвилин, – дали можливість злочинцеві здатися. Після цього знову закидали світло-шумові і газові гранати. Під захистом щитів бійці заходили до середини, здійснюючи постріли з автоматів.

Достеменно невідомо, коли загинув Олекса. Родичі стверджують, що у нього вцілили понад 10 разів. Олександр Богомол припускає, що Олексу поранили або вбили, коли тривав масовий обстріл, аби винести з поля бою пораненого Андрія. Це наразі розслідує прокуратура.

– Триває розслідування у кримінальному провадженні за фактом вбивства двох працівників поліції 23 серпня 2016 р., – повідомила прес-секретар прокурора області Леся Долішна.

Органами прокуратури Тернопільської області здійснюється процесуальне керівництво та розслідування у кримінальних проваджень, розпочатих за статтею 348 Кримінального кодексу України – посягання на життя працівника правоохоронного органу. Та за статтею 115 – вбивство. Призначено криміналістичні та судово-медичні експертизи. Виконуються слідчі дії з метою повного, всебічного та об‘єктивного дослідження усіх обставин кримінального провадження, запевнили у прокуратурі області.