субота , 23.02.2019

Створене природою: Червоногородський водоспад

Червоногородський водоспад відомий серед туристів під назвою Джуринський – гідрологічна пам’ятка природи, що входить до Національного природного парку “Дністровський каньйон”. Це найвищий рівнинний водоспад на теренах України.

Джуринський водоспадЧервоногородський водоспад розміщений в Заліщицькому районі поблизу села Ниркова в урочищі “Червоне”. Його назва походить від давнього однойменного міста – Червоногород.

Джуринським його називають на честь річки Джурин, де він і розташований.

Варто зазначити, що водоспад утворений штучно.

Всього існує три версії походження водоспаду:

  1. Однією з найпопулярніших є версія-легенда, згідно з якою над створенням водоспаду трудилися турки-османи в 1672 році. Тоді під час облоги Червоногородського замку, щоб ослабити захист, вороги перерубали кам’яний кряж тим самим змінивши річище Джурин. Нові водні шляхи простягалися через круті пагорби, які в кінцевому результаті й стали основою водоспаду.
  2. Другу версію напряму пов’язують зі значною перебудовою, яка почалася у ХІХ столітті. Тоді укріплений замок вирішили перебудувати у палац із великим ландшафтним парком, який вимагав зрошення і різного роду прикрас. Водоспад власне і став головною прикрасою.
  3. Третя версія стверджує, що водоспад має природне походження. Йдеться про зміщення тектонічних плит, які не лише зробили перепад висот ділянки річища, але й дещо змінили саме річище. На жаль, офіційного наукового підтвердження ця версія немає.

Джуринський водоспадПопри те, що дві перші версії вельми популярні як серед місцевого населення, так і серед туристів, їх легко спростувати. Для цього достатньо відкрити мапу фон Міга, зроблену протягом 1779-1782 років.

На карті добре видно річку Джурин з усіма її петлями навколо замку, що вже спростовує версію про підкопи татар. А от міст, зображений на замковій дорозі, свідчить про те, що води не міняли свого шляху, а отже не зазнавали змін під час перебудов.

Окрім того, немає документів, які б підтверджували сам факт оборони замку, що робить відповідні заяви недоречними й необґрунтованими.

Найбільш ймовірною може бути версія, не зазначена вище. Місцеві жителі власноруч створили млин, а водоспад був його частиною, яка посилювала та пришвидшувала роботу. Про це говорять деякі вчені та місцеві жителі. Документальна згадка про млин датована 1880 роком у першому томі “Географічного словника Польського королівства”.

На сьогодні повна висота Джуринського водоспаду становить 16 метрів, ширина – 20 м. Всього він налічує три каскади.

Джуринський водоспад офіційно оголошено об’єктом природно-заповідного фонду та визнано одним із найпривабливіших туристичних об’єктів Тернопільщини.

На жаль, добратися до водоспаду з Тернополя можна лише з пересадками. З обласного центру ходять “прямі” автобуси до Заліщик та Городенка, а вже звідти власне до водоспаду. Вся дорога займе близько трьох годин. Вартість поїздки на одну людину становитиме 100 гривень.

Христина СЛОТА

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates