Понеділок , 03.10.2022

Тернополянин, якого називали “єврейським Руссо”

Мало хто знає, проте відомий єврейський письменник Йозеф Перль – тернополянин. До речі, його називають “єврейським Руссо”.

Народився Йозеф 10 листопада 1773 року у родині торговця. Його батько Тодрос продавав м’ясо та вино, тим самим прогодовуючи велику родину.

Вже у чотирнадцятилітньому віці батько взяв Йозефа собі у помічники, проте це мало цікавило хлопця. З юних літ він захоплювався містичними вченнями Хасідуту та Каббали, тим самим перечивши батьківським вихованням традиційного стилю.

У зв’язку з роботою хлопець часто подорожував, особливо виїжджав до Відня, а також до найбільших міст Угорщини.

У поїздках він вивчив латинську, німецьку та французьку мови, досконало освоїв торговельну справу, завів цікаві та корисні знайомства, зокрема з діячами Гаскали – єврейського просвітництва.

Саме завдяки їм він став прихильником руху за емансипацію свого народу та приєднався до маскілів (орієнтація не на націю, а на державу та її цілісність).

Деякий час Перль провів у Берліні, де зародилося єврейське просвітництво. Він разом із соратниками працював під гаслом «Будь жидом вдома, а людиною – поза домом».

У 1812 роді Йозеф повертається до рідного Тернополя. Під впливом нових потужних настроїв Перль засновує друкарню. Впродовж багатьох років тут видаються астрономічні календарі, укладені самим Йозефом, з релігійно-етичними оповідками та переліками всіх свят, а також багато іншої релігійної літератури.

У 1813 році Йозеф Перль засновує першу в Австрійській імперії світську приватну єврейську школу зорієнтовану на дітей віком від семи до п’ятнадцяти років. Навчання велося німецькою мовою, а основними дисциплінами, окрім вивчення Біблії і Талмуду, були математика, історія, географія та природничі науки. Сам Йозеф викладав релігієзнавство та іврит, а за сумісництвом був директором школи.

Під час викладання Йозеф уклав граматику гебрайської мови та видав її у своїй друкарні.

У 1815 році влада утвердила статус школи, а ще через п’ять років споруду передали громаді за умови, що її використовуватимуть виключно за призначенням, а Перль залишиться директором до кінця своїх днів.

Перль був запеклим бібліографом. За кілька років він зумів зібрати понад 8000 томів з важливими рукописами. Їх зберігали до ХХ століття, а опісля значну частину вивезли до Палестини. Через це українські вчені не можуть достеменно вивчити життя та роботи земляка, оцінивши його внесок у розвиток науки, освіти та культури.

Окрім викладання та наукової діяльності, Перль активно підтримував діячів культури і літераторів. Так, за його сприяння у 1837 році Шмуеля Йосефа Рапопорта призначили крайсрабином Тернополя. У 1820 році він сприяє відкриттю першої тернопільської гімназії, у 1828-му намагається заснувати асоціацію для заохочення ремесел і промисловості, а у 1833-му – рабинську семінарію. На жаль, це йому не вдалося.

У 1819 році Йозеф Перль за власні кошти створює реформістську синагогу Темпель. Сьогодні на її місці знаходиться центральний корпус медичної академії. У синагозі діяв хор.

У свій час Йозефа Перля нагородили численними відзнаками австрійського цісаря Франца І.

Помер Йозеф Перль 1 жовтня 1939 року у свято Сіхмат Тора (Радість Тора). Історичні джерела зазначають, що вороги Йозефа одразу після похорон станцювали на його могилі. Це був єдиний зафіксований випадок наруги над пам’яттю просвітника.

На сьогодні в Тернополі на честь відомого мецената і просвітника названо вулицю. Розташована вона між вулицями Живова та Князя Острозького.

Христина СЛОТА

One comment

  1. Варто ще згадати і про сина Йозефа Перля – Міхеля. Він також став продовжувачем справи батька. В тому числі і провадив школу після смерті Йозефа. В науці менш відомий.

Leave a Reply

Your email address will not be published.