Вівторок , 25.06.2024

На Тернопільщині фіксують спалахи небезпечної хвороби

Випадки захворювання на кір продовжують реєструвати у Тернопільській області.

Епідемічний підйом захворюваності розпочався у червні минулого року. У 2017 було зареєстровано 298 випадків хвороби. Перші випадки були завезені з інших областей. З усіх хворих – 75% діти: 1, 4, 5, 9 років. Третина випадків були лабораторно підтверджені, що це кір. На території області в минулому році було зареєстровано 10 спалахів. По чотири у Бучацькому районі і Тернополі, по одному у Чортківському і Тернопільському. Спалах – це три і більше випадки кору, пов’язаних між собою.

– За січень 2018 року вже маємо 124 випадки кору, – повідомила СвітланаМаціпура, лікар-епідеміолог ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». – З них 28 лабораторно підтверджених. У лютому зареєстровано ще 86 первинних термінових повідомлень, діагнози їх ще будуть уточнювати. З початку року вже зареєстровано 5 спалахів кору в області. Залишаються діючими три спалахи: у Теребовлянському, Підгаєцькому і Борщівському. Там по 5-6 хворих. Прогнозуємо, що і далі будуть реєструватися випадки кору. Цього року у Тернополі спалаху ще не було. Якщо минулого року було більше дітей хворих, то з січня половина хворих – 45% – дорослі. Найстарші, хто захворів, були жінки 59 і 60 років, тобто це вже не дитяче захворювання.

За 2017 рік у Тернопільській міській дитячій лікарні було проліковано від кору 67 дітей. За січень – 17, станом на 12 лютого – 5 дітей. Зараз, за словами Ольги Дивоняк, завідувача інфекційного відділення Тернопільської міської дитячої клінічної лікарні, у лікарні перебуває троє дітей з кором. Одна дитина була в реанімації і вже переведена в інфекційне відділення. Вона має фонове захворювання – дитячий церебральний параліч – і кір ускладнився пневмонією, тому дитина перебувала в реанімації. Зараз здоров’ю дитини загрози немає, і її перевели в інфекційне відділення.

– Перші чотири дні хвороби дуже подібні на гостре респіраторне захворювання, – зазначає Ольга Дивоняк. – Це підвищення температури тіла до 38-39 градусів, виражені катаральні прояви: нежить, кашель, кон’юктивіт. З 4-5 доби на фоні високої температури з’являються висипання. Перші – за вухами, на обличчі, на переніссі, і в першу добу вони покривають обличчя, шию, верхню частину тулуба. Друга доба – верхня частина тулуба, верхні ділянки рук, третя доба – нижня частина тулуба, частково ноги, і четверта доба – ноги. Висипання мають тенденцію етапності, яка поширюється зверху донизу. Висипання схильні до злиття: в той час, коли з’являться висипання на нижній частині тулуба, на обличчі вони злиються між собою, і висипання мають здатність пігментувати: на ногах буде яскраво-червона висипка, а на обличчі блідо-коричнева. Кір небезпечний для дітей тим, що може давати ускладнення: пневмонія, еницфаліт, отит, бронхіт, обструктивний бронхіт. Тому діти мають бути під наглядом лікаря, якщо перебіг хвороби легкий або середньо-тяжкий, то вони можуть залишатися вдома, але якщо є проблеми з коригуванням температури або проявами дихальної недостатності, такі діти потребують госпіталізації.

Вакцинацію дітей, незважаючи на епідемію кору, як зазначає Ольга Дивоняк, можна продовжувати. Найменший період за який формується імунітет – два тижні. За словами Марії Павельєвої, зараз батьки активніше вакцинують дітей, але, на жаль, вакцини залишилось дуже мало. Залишок на 9 лютого складав 1000 доз.

Джерело: “ЗЗ”.