неділя , 26.05.2019

У Польщі на заробітках українця “киданули” на 200 тисяч

Офіційне працевлаштування і підписані контракти не врятували українця від невиплат зароблених грошей.

Українець поїхав до Польщі заробити, але замість обіцяних грошей отримав тільки головний біль. У черговому сюжеті із циклу “Вдома Краще” – історія українця, якого польські роботодавці “кинули”, не виплативши зароблене, а саме 25 тисяч злотих – це близько 200 тисяч гривень. Як таке можливо – з’ясовували журналісти “Сегодня”.

Цього разу журналісти попрямували в польську Познань, до масштабного будівництва, де зводять майбутні бізнес-центри, в яких розмістяться сотні офісів. До їх появи доклали руку і українські будівельники. Так, зварювальник Ярослав Токарюк показав систему охолодження повітря, яку він тут змонтував разом з іншими заробітчанами з України.

Працював він офіційно, але за роботу, виконану ще в січні-травні 2017 року, йому недоплатили понад 8 тисяч злотих – це близько 64 тисяч гривень.

Я спочатку звертався до самого керівника. Він говорив, що він віддав ті кошти тому, на кого я працював ще будучи працівником, а той власник поїхав до Франції і, мабуть, сподівався, що це не з’ясується. Коли він приїхав з Франції, я приїхав до нього додому – він говорить “мені самому недоплатили”, – розповів Ярослав Токарюк.

В очікуванні своїх грошей Ярослав організував у Польщі бригаду будівельників з українців – але і з цим починанням в українця не заладилося. На одному з об’єктів їм недоплатили третину від середньоринкової суми, 17 тисяч злотих – це 136 тисяч гривень. Після цього працівникам насилу вдалося зібрати гроші на повернення в Україну.

Бригада Ярослава була субпідрядником на будівництві, а ось розрахуватися за роботу, за його словами, повинен був підрядник. Його представники уникали зустрічі з Ярославом півроку. Зрештою, терпіння українця лопнуло, і Ярослав разом зі знімальною групою “Сегодня” приїхав в офіс фірми підрядника. Але там надали роз’яснення – для виплати грошей немає підстав.

“Немає всіх відповідних документів, а саме – протоколу прийому виконаних робіт. Коли він буде, і якщо на те будуть підстави – тоді ми розрахуємося“, – заявив віце-президент польської компанії KLIMAR PLUS Михайло Гурський.

У договорі дійсно йдеться про надання протоколу виконаних робіт, але хто мав його пред’явити – Ярославу наймачі і не думали розповісти.

Завжди протокол підписувався виконавцем – а ми є підвиконавцями. Ми є субпідрядниками, а не підрядниками“, – пояснив Ярослав Токарюк.

Голова Міжгалузевого союзу українських заробітчан у Польщі Юрій Карягін розповів, що замовник скористався невеликим управлінським досвідом Ярослава.

При цьому єдиною можливістю повернути гроші для Ярослава залишається звернення до суду. Перші витрати на адвоката і судові витрати обійдуться йому в 6 тисяч злотих – це 48 тисяч гривень. Незалежно від результату справи Ярослав Токарюк збирається повернутися в Україну, де у нього є сім’я, і вже на батьківщині організувати свою бригаду для виконання будівельних робіт.

Нагадаємо, заробітки за кордоном отримали альтернативу в Україні – фахівці робітничих професій об’єднуються в “Служби майстрів” у своїх містах.

А з 1 січня Кабмін формально ввів для роботодавців обов’язкові 4% квоти на працевлаштування співробітників старше 45 років. Однак система виплат для тих, хто не вибрав квоту, не була озвучена.

Додати коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates