П’ятниця , 02.06.2023

Сергій Надал: Відповідальність — наша національна риса

Відповідальність за життя родини, громади, нації формує український характер. На це звертає увагу міський голова Сергій Надал.

Здатність самоорганізовуватися. Вміння долати зовнішні труднощі спільно. Повага до родини і громади. Взаємодопомога один одному. Усі ці риси найбільше притаманні українцям, де б вони не були. Усі ці риси можна об’єднати одним словом «відповідальність».

Нам десятиліттями і навіть століттям нав’язували думку, що ми не вміємо керувати собою. Що українцю потрібні «варяги» для будівництва держави та громади. Часто цю думку можна почути і сьогодні. Мовляв, у нас «все погано», бо ми не здатні керувати собою.

Так говорять переважно ті, хто виріс під впливом радянських стереотипів, сформувався у середовищі окупантів. Хто не може ніяк змиритися з новою дійсністю — незалежної української нації, котра відновлює свою державу після десятиліть окупації.

Насправді цю перекручену дійсність про «два українці і три гетьмани» нам свідомо нав’язували і намагаються нав’язати. Роблять це через постійні порівняння «доброго минулого» і «поганого сьогодення». Намагаються применшити наші здобутки на рівні міста, держави, нації. І, одночасно, перебільшити проблеми, котрі неминучі у житті кожного народу, що йде вперед. Це методика кожного окупанта.

Недарма великі казали — забери у нації її історію, традицію та самоповагу і ти перетвориш її у слухняних рабів. Але весь досвід українського народу доводить — українець дає собі раду усюди, де у нього є свобода. Головна риса українця — це відповідальність, що дозволяє долати проблеми.

Історично ми зберегли свою самобутність через сильні громади і сильне самоврядування. У короткі періоди власної державності самоврядність підтримувалася державою. У періоди окупації вона існувала всупереч волі окупантів. Українці без жодної державної допомоги спільно будували школи, читальні, «Просвіти».

Вони розвинули потужний кооперативний рух у першій половині XX століття. Вони були добрими меценатами, як родина Шептицьких, та вправними підприємцями, що допомагали своїм братам, як майбутній командувач УПА Роман Шухевич. Українець дбав не лише про свою родину, а радо віддавав сили та кошти на підтримку громади.

Так само українці самі формували потужний Рух за Незалежність у 1980-90-х. Захищали та захищають свою державу зараз. Підтримували і підтримують армію. Ця здатність працювати спільно заради добра всіх відбувалася і відбувається на низовому рівні. Вона у нас в крові.

Є інші приклади. Під час своєї діяльності часто доводиться спілкуватися з українською діаспорою. І, всюди, куди українців занесла доля, вони стають кращими. Українська діаспора стала однією з найзаможніших і найвпливовіших верств у Парагваї, де вона володіє банками, успішними господарствами. Є тут українські школи, бібліотеки, культурні установи.

Збудували все це прості селяни з Волині та Полісся, котрим на початку дістався шмат непрохідних джунглів і право господарювати. «Українське село» у США є одним з найпрестижніших місць для проживання. Воно розвинене, охайне, комфортне.

Представники інших націй охоче живуть тут. І це місце створили вихідці з України. Українці мають значний вплив на політику Канади, Австралії. Їх тут поважають і шанують. Там, де є українці, є затишок, порядок, збереження власної самобутності. Це є проявом нашої риси — бути відповідальними.

Тож, коли в черговий раз доведеться почути, що «у нас все не так» і «все погано» чи то на нашій вулиці, чи у нашому місті, чи у нашій державі, варто уважно придивитися до того, хто це говорить. Поставити собі запитання, чому він це говорить і що сам зробив для змін на краще. Згадати приклади в нашій історії та сьогоденні, котрі доводять — наша сила у здатності бути відповідальними.

Здатності разом вирішувати проблеми. Маємо згадувати один з принципів націоналіста, котрий говорить: «Будь свідомий того, що Ти є співвідповідальним за долю всієї Нації». Навіть, коли все відбувається не так швидко, як хотілося б, докладати максимум зусиль для зміцнення і покращення у житті громади. Як казав провідник ОУН Степан Бандера: «Наш обов’язок — зробити самим найбільше, скільки стане наших сил, одночасно докласти старань, щоб і інші робили якнайбільше».

Наша відповідальність і здатність до самоврядності і є тим шляхом розвитку та успіху, який робить Україну заможною та сильною. Це є протилежність брехні, пустим звинуваченням, спробам принизити українську націю.

міський голова Тернополя Сергій Надал

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Завантаження Captcha...

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.