П’ятниця , 09.06.2023

Чи встигнуть дільничні виборчі комісії організувати виборчий процес в Тернополі?

Як відомо, сьогодні, 15 березня, Центральна виборча комісія своєю постановою №557 сформувала новий склад окружної виборчої комісії  з виборів Президента України територіального виборчого округу № 163 (далі ОВК №163) у складі 29 членів.

А постановою №534 від 12.03.2019 року ЦВК зобов’язала ОВК № 163 після сформування її нового складу до 16 березня 2019 року утворити дільничні виборчі комісії з виборів Президента України в межах територіального виборчого округу № 163 з неухильним дотриманням вимог Закону України “Про вибори Президента України”.

Як зазначив директор Центру суспільних досліджень ПОЛІС Ігор Процик: “Ми передбачаємо, що завтра, 16 березня, новоутворений склад ОВК №163 збереться на своє перше засідання, члени ОВК №163 приймуть присягу та сформують новий кількісний, персональний та керівний склад дільничних виборчих комісій в межах територіального виборчого округу № 163”

Оскільки до самого дня виборів залишається трохи більше двох тижнів, ми вирішили проаналізували чи встигнуть організувати виборчий процес новоутворений склад окружної виборчої комісії та дільничні виборчі комісії в територіальному виборчому окрузі №163, тобто у Тернополі.

Даний аналіз проведений  на основі Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року (далі – календарний план), який складений на основі норм Закону України «Про вибори Президента України» (далі – Закон) та затверджений Постановою ЦВК №250 від 20.12.2018р.

Отже, проведення першого засідання дільничної виборчої комісії, відповідно до  ч.2 статті 27, ч. 3 статті 28 Закону, має відбутись не пізніш як на 2 день після дня прийняття рішення про утворення дільничної виборчої комісії, тобто не пізніше 18 березня. На першому засіданні члени комісії приймають присягу та вже можуть приступати до організаційних питань, тобто визначення відповідальних за ту чи іншу роботу, хто із них буде працювати на платній основі, графік чергування, тощо.

Також, згідно календарного плану та ч. 6 ст. 31 Закону, до 22 березня, тобто не пізніше як за 8 днів до дня виборів, відбувається передача одного примірника попереднього списку виборців на паперовому носії та іменних запрошень відповідній дільничній виборчій комісії звичайної виборчої дільниці від органу ведення державного реєстру виборців.

Тобто, згідно календарного плану, новоутворена ДВК  звичайної  виборчої дільниці (а саме таких практично більшість в місті Тернополі) до 25 березня має доставити виборцям іменні запрошення для участі в голосуванні, у винятковому випадку, згідно Закону, це може відбутись напередодні дня виборів.

Також виборці зможуть перевірити себе в попередніх списках виборців до 25 березня включно в приміщенні дільничної виборчої комісії, та в разі не виявлення себе в списках виборців або наявності неточностей подати відповідну заяву до дільничної виборчої комісії.

А передача  уточненого списку виборців на паперовому носії дільничній виборчій комісії звичайної та спеціальної виборчої дільниці має відбуватись не пізніш як за 2 дні до дня виборів, тобто  до 28 березня включно.

Щодо діяльності спеціальних виборчих дільниць, які утворюються у стаціонарних закладах охорони здоров’я, тобто лікарнях, то процес подання дільничним виборчим комісіям спеціальних виборчих дільниць відомостей для складання списків виборців має відбутись, згідно календарного плану виборів і ч.3 ст.36 ЗУ «Про вибори Президента України», не пізніш як за 9 днів до дня виборів, тобто до 21 березня включно керівниками відповідних закладів.

А складання списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, згідно ч.2 ст.36 Закону, не пізніше як за 7 днів до дня виборів, тобто до 23 березня  включно.

Щодо самих виборчих бюлетенів, то згідно календарного плану та ч.3 ст.73 Закону, процес передачі виборчих бюлетенів для голосування в день виборів Президента України дільничним виборчим комісіям звичайних та спеціальних виборчих дільниць від окружної виборчої комісії відбувається не раніше як за 3 дні, але не пізніш як за 24 години до дня виборів, тобто  з  28 до 29 березня включно.

За словами директора Центру суспільних досліджень ПОЛІС Ігоря Процика: “На нашу думку, за умови професійного на політично неупередженого підходу новоутвореного складу ОВК №163 до своєї роботи, а також якісно сформованого складу дільничних виборчих комісій, дотримавшись відповідного квотного принципу, і відповідального ставлення до виконання своїх обов’язків керівного і персонального їх складу, хоча і в стислі терміни, але окружна виборча комісія і дільничні виборчі комісії можуть на належному рівні організувати виборчий процес на виборчих дільницях.

Також варто зазначити, що після прийняття присяги членами як окружної виборчої комісії так і дільничних виборчих комісій вони де-факто перестають бути представниками тих чи інших кандидатів на пост Президента України, а мають виконувати свої обов’язки як члени колегіального органу, уповноваженого організовувати підготовку та проведення виборів Президента України і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори Президента України, як це зазначено в Законі України «Про вибори Президента України»”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Завантаження Captcha...

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.