Субота , 18.01.2025

Київська влада вчергове переклала свої фінансові зобов’язання на місцеві громади

На черговій сесії Тернопільської міської ради були внесені зміни до бюджету Тернопільської міської об’єднаної громади на 2019 рік.

вчителі, зарплати

Через невиконання Києвом фінансових зобов’язань, мерія Тернополя в черговий раз змушена вишукувати додаткові кошти щоб тернопільські освітяни та медики були з зарплатами.

Зарплати освітянам

Як пояснює міський голова Сергій Надал, за рахунок збільшення дохідної частини бюджету та перерозподілу бюджетних асигнувань додаткові кошти направлено на утримання закладів освіти, охорони здоров’я та житлово-комунального господарства.

«Кошти спрямовано на ремонти закладів освіти та придбання обладнання, а понад 8 млн грн – на виплату зарплати педагогічним працівникам шкіл та ПТУ, – розповідає міський голова Сергій Надал. – Додатково спрямовано понад 2,4 млн грн на ремонт спорткомплексу на вул. Братів Бойчуків, 4а, на капітальний ремонт басейну ФЗК та інших потреб сфери спорту. Також кошти спрямовано на сферу житлово-комунального господарства – на ремонт дощової каналізації, на поточний ремонт та утримання доріг, міжквартальних проїздів тощо».

Також управління транспорту отримало кошти на компенсацію перевезення пільговиків у громадському транспорті Тернополя.

Критична ситуація із забезпеченням хворих

Під час сесії Тернопільська міська рада прийняла ряд звернень до Верховної Ради, Прем’єр-міністра та уряду через критичну ситуацію з медичною і освітньою субвенціями та через проблеми забезпеченням хворих інсуліном.

Наразі медична субвенція з державного бюджету для забезпечення надання гарантованих державою медичних послуг мешканцям Тернопільської міської територіальної громади передбачена тільки на І кварталі 2020 року. У мерії переконані, що такий обсяг не забезпечить потребу навіть на виплату заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я та загрожує повноцінному наданню медичної допомоги тернополянам.

Матимемо критичну ситуацію із забезпеченням інсуліном хворих на цукровий діабет, так як медична субвенція на реінбурсацію інсулінів на І квартал 2020 року забезпечить лише 25% потреби.

Також склалася загрозлива ситуація із забезпеченням фінансування надання медичних послуг та зарплатами медичним працівникам у школах і дитячих садочках. Виявляється, що у 2020 році, відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», не передбачено фінансування медичних послуг дітям в освітніх закладах.

Що буде далі?

Міський голова Тернополя вкотре зумів віднайти додаткові кошти з місцевого бюджету, які спрямовуються на виплати зарплат. Проте, якби не описувана проблема, ці кошти могли би піти на ремонтні роботи, нові інфраструктурні проекти, розвиток міста…

Міста, об’єднані громади мають мати надійні джерела надходжень незалежні від центральної влади, як це є у всьому цивілізованому світі. Сьогодні, при кожній зміні влади, місцеві громади опиняються у «підвішеному» стані, бо понад 83 % надходжень у структурі місцевих бюджетів залежать від рішень «нагорі».

Ми все ще маємо шанс піти європейським шляхом розвитку, з сильними самодостатніми громадами, де живуть забезпечені люди. Для цього столиці треба відмовитися від радянської практики, коли центр тримав регіони в “економічному зашморгу”. Саме із самодостатності громад починається справжня Європа.

Климентина ВОРОБЕЦЬ