П’ятниця , 21.06.2024

Замість допомоги Верховна Рада завдала подвійного удару місцевим бюджетам

Нефаховий “антивірусний” закон може зашкодити  боротьбі з пандемією і остаточно добити Україну

Верховна Рада ухвалила низку “антивірусних” законів. Серед них законопроект 3220 про внесення змін до Податкового кодексу України, який мав би спростити життя підприємцям на час карантину. Однак на практиці цей закон може повністю знищити громади і довести економічну систему країни до колапсу.

Україні загрожує економічна криза

Говорячи простою мовою, “в Києві” вкотре вирішили “виїхати за рахунок місцевих громад”.

У той час, коли бракує медикаментів, апаратів штучної вентиляції легень, захисних засобів, коли громади використовують останнє з ресурсів та витрачають мільйони для забезпечення медиків, парламентарі та уряд вирішили їх остаточно позбавити джерел для існування та забезпечення протиепідемічних заходів.

З бюджетів громад забирають 13% доходів. Від місцевих податків звільняється і надприбутковий бізнес, і підприємства, що продовжують працювати в повному обсязі.

Вже цього тижня через Закон № 3220 громади не матимуть ресурсів не те що на боротьбу з пандемією, але навіть на мінімальні зарплати медикам, вчителям, соціальним працівникам, вихователям, працівникам транспорту та ЖКГ. Про це прямо заявила Асоціація міст України. Тож замість допомоги у боротьбі з вірусом, можемо отримати на додаток ще й економічну розруху.

Лицемірні рішення центральної влади знищують громаду

Подібні непродумані рішення приймаються на фоні постійного невиконання державою своїх зобов’язань з фінансування освітньої та медичної субвенції. У попередні роки держава регулярно “боргувала” місцевим бюджетам від 40 до 60 % освітньої субвенції. Відтак громади замість того, щоб витрачати кошти на капітальні витрати (наприклад, на оновлення медичного устаткування) змушені були їх витрачати на виплату зарплат.

Загалом, протягом останніх років спостерігаємо кричущу несправедливість — громади отримують “згори” у середньому удвічі більші фінансові зобов’язання, ніж їм передається бюджетних надходжень. Держава перекладає обов’язки (наприклад фінансування пільговиків, утримання шкіл, лікарень), але не дає на це достатніх джерел надходжень до місцевих бюджетів.  

Теперішнє ж рішення парламентарів є прямим порушенням Конституції і Бюджетного кодексу. Адже згідно статті 142 Конституції України, частини 1 статті 27 Бюджетного кодексу України. Згідно цих статей держава має відшкодувати усі втрати місцевих бюджетів, що виникли через рішення державних органів, таких як парламент і уряд. 

Міський бюджет Тернополя внаслідок недолугого фінансового управління “чиновників Київських пагорбів” втратить близько 40 млн грн. Це ті кошти, які могли піти на той же медичний захист. Треба також усвідомлювати, що карантин закінчиться, а ремонтувати дороги, двори, будівлі потрібно буде все одно. Після останнього голосування – цих коштів просто не буде. І все це наслідок того, що замість допомоги громадам депутати Верховної Ради забирають у містечок останні кошти.

Де можна взяти гроші

Насправді ж кошти можна і потрібно було шукати за рахунок державного бюджету: ПДВ, податку на прибуток, акцизів. Це основні податки, які сплачує кожен з нас державі, коли купує будь-що у магазинах, коли заправляє авто або купує підакцизні товари такі, як цигарки.

Ми вже заплатили ці кошти. Проте, схоже, що “нагорі” вкотре вирішили скористатися зовнішньою ситуацією, щоб утримати фінансовий контроль над громадою, позбавивши її можливості розвиватися. Тим самим парламентарі вирішили погіршити і наше з вами життя. Бо саме ми живемо тут, користуємося транспортом, дорогами, лікарнями, школами.

Як роблять у Європі

Ані уряд, ані парламент чомусь не зацікавився досвідом фінансової підтримки у Європі, де також вирує епідемія.

У Європі вжито ряд ефективних заходів. Встановлено відтермінування сплати податків та соціальних внесків до трьох місяців. Встановлено пільги з оподаткування доходів пенсіонерів. Надається пряма державна підтримка з бюджету підприємцям, які через карантин втратили більше 25 % своїх прибутків. Знижують кредитні ставки для бізнесу. Встановлено прямі доплати медпрацівникам за рахунок державних програм.

За рахунок державного бюджету виплачують від 50 до 100 % зарплати людям, що вимушено опинилися у карантині. Запроваджено податкові канікули для кур’єрських та логістичних компаній, які доставляють населенню необхідні товари та послуги. Звільнено від податків підприємств, що працюють у сфері обслуговування, туризму, громадського харчування, котрі найбільше постраждають від карантину.

Кожна цивілізована країна надавала підтримку за рахунок державного бюджету. В цьому є логіка — бо маємо справу з проблемою загальносвітового рівня. Також у світі розуміють – громада є основою майбутнього відновлення після пандемії.

Проте немає логіки у діях українських урядовців та парламенту, які своїм рішенням не лише ставлять під загрозу успішне подолання можливих спалахів захворювання, але й роблять туманними перспективи відновлення економіки після завершення карантину. Поясненням такої політики може бути лише свідоме шкідництво, спрямоване на знищення України.

Петро ВІНТОНІВ