Понеділок , 15.04.2024

На Тернопільщині провели зимовий чемпіонат бригад екстреної медичної допомоги (ФОТО)

V Міжнародний зимовий чемпіонат бригад екстреної медичної допомоги «Кременецьке медичне ралі – 2020» відбувся на високому рівні

Упродовж 19-23 лютого 2020 року на базі готелю «Панорама» (Кременець, Тернопільська обл.) тривав V Міжнародний зимовий чемпіонату бригад екстреної медичної допомоги «Кременецьке медичне ралі – 2020».

Традиційно цей захід було організовано з ініціативи кафедри медицини катастроф та військової медицини (завідувач кафедри – професор Арсен Гудима) Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського, працівників ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф МОЗ України», Всеукраїнської громадської організації «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги».

Активну участь у забезпеченні високого рівня організації взяли Тернопільська обласна державна адміністрація, Тернопільська обласна рада, управління охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації, управління ДСНС України у Тернопільській області, головне управління Національної поліції в Тернопільській області, Кременецька районна державна адміністрація, Кременецька районна рада, Кременецька міська рада, Кременецьке медичне училище імені А.Річинського.

На конкурс прибули 27 бригад ЕМД з офіційними представниками та незалежним спостерігачами з 12 обласних центрів екстреної медичної допомоги і медицини катастроф: Волині (дві команди), Донеччини ( Краматорськ), Івано-Франківська, Львова, Одеси, Полтави, Сум, Тернополя, Хмельницького (дві команди), Чернівців та Чернігова; Військово-медичного клінічного центру Західного регіону; закордонних Центрів ЕМД – Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (дві команди) та Республіки Білорусь; шести навчальних закладів освіти МОЗ України: Вінницького національного медичного університету імені М.Пирогова, Дніпропетровської медичної академії, Донецького національного медичного університету (Краматорськ), Сумського медичного коледжу, Української медичної стоматологічної академії, Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського (дві команди).

Науковий супровід чемпіонату здійснювали: Тернопільський національний медичний університет імені І.Горбачевського, Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф МОЗ України, ВГО «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги».

Фігурантами чемпіонату стали студенти і викладачі Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського, Кременецького медичного коледжу імені А.Річинського, Кременецького лісотехнічного коледжу, Каунаського коледжу Св. Ігнатіуса Лойоли (Литва).

Партнерами заходу стали головне управління Національної Поліції в Тернопільській області; управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області; Комунальне некомерційне підприємство «Кременецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької районної ради; Спортивний клуб «ДЕМОС»; Кременецький лісотехнічний коледж; Кременецький навчальний центр «Автостар»; Кременецький клуб паропланеристів.

Урочисте відкриття чемпіонату, яке відбулося о 10.00 на майдані біля Кременецької райдержадміністрації 20 лютого 2020 року, розпочалося з підняття Державного Прапора України. Підняти Державний Прапор України удостоєні делегати Сумського і Черкаського обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф – переможці «Кременецького медичного ралі – 2019».

З вітальним словом до делегатів звернулися: заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації Тетяна Скарлош, голова кременецької районної ради Володимир Стефанський, перший заступник голови Кременецької районної державної адміністрації Вячеслав Онишкевич, керівник експертної групи з питань надання екстреної медичної допомоги Директорату медичних послуг МОЗ України Олександр Данилюк, заступник директора Державного закладу «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України» Микола Близнюк, директор Центру авіаційної екстреної медичної допомоги Польщі, професор Варшавського медичного університету Роберт Галазковський, ректор Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського Михайло Корда. У вітальному слові Михайло Корда подякував всім організаторам чемпіонату і зазначив, що втілюючи реформу розвитку системи екстреної медичної допомоги, ми маємо унікальну можливість запозичити найкраще з закордонних надбань й ефективніше використати свій досвід.

Традиційно усіх учасників та організаторів чемпіонату поблагословив протоієрей Володимир Буграк – настоятель храму св. Преображення Господнього в м. Кременець Кременецького благочиння Тернопільсько-Бучацької єпархії, благочинний Кременецького району.

А далі, вишикувавшись колоною, учасники чемпіонату здійснили урочистий проїзд Кременецем до готелю «Панорама», де впродовж восьми годин бажаючі взяли участь у симуляційних тренінгах, які проводились відповідно до Наказу МОЗ України від 22.02.2019 р. № 446 «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів».

Учасникам були запропоновані такі симуляційні тренінги:

 1. Первинний огляд та розширені реанімаційні дії у немовлят та дітей. Інструктори: Ольга Дутчак (Тернопіль), Емілія Бурбела (Тернеопіль), Ярослав Борисенко (Суми).
 2. Особливості надання допомоги пацієнтам з інсультом на догоспітальному етапі (на основі курсу ASLS). Інструктори: Віталій Крилюк (Київ), Галина Цимбалюк (Тернопіль).
 3. Розширені реанімаційні заходи в дорослих, післяреанімаційна підтримка (огляд критичного пацієнта). Інструктори: Ольга Прохоренко (Тернопіль), Антоніна Черватюк (Тернопіль), Юрій Денисюк (Тернопіль).
 4. Первинний огляд та швидка евакуація постраждалого з транспортного засобу. Інструктори Асоціації парамедиків Литви: Рітіс Малашаускас (Литва), Анатолій Каленюк (Луцьк).

У цей день одночасно відбулося підписання тристоронньої угоди з координатором програми Erasmus Коледжу Св. Ігнатіуса Лойоли Крістіною Ґрумадайте, головою Асоціації парамедиків Литви, інструктором навчального центру Державної установи «Каунаська міська станція швидкої допомоги» Рітісом Малашаускасом (Литва) і ректором Тернопільського національного медичного університету, професором Михайлом Кордою.

Після зустрічі з ректором гості оглянули центр симуляційного навчання, центр малоінвазивних технологій ТНМУ та садибу-музей академіка Івана Горбачевського в селі Зарубинці Збаразького району.

Увечері 20 лютого 2020 року відбулося жеребкування учасників з отриманням стартових номерів та оголошені правила чемпіонату.

Чемпіонат тривав з 7.00 ранку 21.02.2020 до 15.30 22.02.2020 року.

У рамках чемпіонату було організовано виставку книг видавництва «Укрмедкнига», а також виробів медичного призначення, засобів для навчання та уніформи для потреб служби ЕМД. Учасникам була представлена також нова повнопривідна карета ЕМД з можливістю пройти тест-драйв.

Під час змагань відбулося 9 етапів, які стосувалися актуальних питань екстреної медичної допомоги та водійської майстерності.

 1. «В квадраті»: виклик в амбулаторію сімейного лікаря до двійні віком 1 міс. Діти захворіли на кір ( заразились від мами) і були різного ступеня тяжкості, що потребувало різного екстреного втручання до моменту госпіталізації. Конкурс відбувався в амбулаторії загальної практики та сімейної медицини с. Білокриниця Кременецького району.
 2. «Breaking bad» – виклик в готель до молодого чоловіка, у якого стався інфаркт на фоні вживання кокаїну. В номері також була неповнолітня сестра, в стані алкогольного спʼяніння. Потрібно зауважити, що фігурантами цього конкурсу були студенти-актори театру-студії Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського Станіслав Духній та Захар Онищук.
 3. «Протеїн» – у спортивному залі хлопець під час тренувань засудомив і поки приїхала бригада ЕМД – сталася раптова зупинка кровообігу. В процесі реанімаційних заходів зʼясувалося, що молодий чоловік передозував препарати калію, які входять до складу спортивного харчування, з метою «ефективнішої» підготовки до змагань.

Ці  конкурси відбувалися на базі спортивного клубу «Демос» з люб’язного дозволу його власника Зіновія Демка.

 1. «Медовий місяць» – виклик до чоловіка віком 40 років, з приводу раптового падіння у ванній кімнаті. У процесі обстеження виявилося, що у пацієнта інсульт, завуальований під травму грудної клітки. Конкурс проходив на базі готелю «Панорама».
 2. «Флеш-моб»: фізична витривалість та практичні маніпуляції: імобілізація пацієнта на щиті + конікопункція/конікотомія + постановка довенного катетера + тести з базової реанімації. Учасники пересувалися поверхами будівлі Кременецької держадміністрації та райради.
 3. «Янгол»: молода пара святкуючи день закоханих, подорожувала на параплані, зачепилася за дерево і впала на землю, смертельно травмуючи «інструктора» – йому відсікло голову. Дівчину необхідно було знайти, оскільки вона випала за кілька десятків метрів від хлопця.

Конкурс проходив біля Соколиної гори – унікального місця планерного спорту ще з початку ХХ століття. Були використані реальні пароплани, які любʼязно надав керівник ГО «Пародром «Соколина гора» Анатолій Лукащук.

 1. «Карти» – необхідно було з 10 частин скласти алгоритм реанімації щойно народженого двом учасникам бригади (без можливості комунікації).
 2. «ЧП» – конкурс з масовим ураженням, який проходив на території унікальної архітектурної пам’ятки – замку в Білокриниці. Там зараз знаходиться Кременецький лісотехнічний коледж. Історія замку, а тепер – палацу, відновленого в неоготичному стилі, починається у XVI ст. Дотепер вздовж будівлі протягається підвальне приміщення чималих розмірів з склепінчастим дахом. За легендою, в одній з навчальних аудиторій провалилася підлога й частина учнів опинилася в завалі. Інша безпечно покинула аудиторію разом з викладачем. На місці працюють рятувальники та поліція. На цей виклик прибуло відразу 2 бригади ЕМД. Постраждалих рятувлаьники почергово виносили в безпечну зону, де працювали медики. Необхідно було організувати надання допомоги, провести медичне сортуваня та надати допомогу пріоритетним постраждалим. На цьому конкурсі оцінювалися наявність у команд засобів для проведення сортування, якими вони звикло користуються у своїх Центрах ЕМД, комунікація, командна взаємодія, уміння провести медичнне сортування, визначити пріортитетних постражадлих та уміння заповнити сортувальний талон.

Потрібно зазначити, що на цьому конкурсі фігурантами були студенти – майбутні парамедики коледжу Св. Ігнатіуса Лойоли м. Каунас. Також хочеться відмітити роботу рятувлаьників і співпробітників поліції, які активно, професійно і творчо долучилися до виконання цього конкурсу.

 1. Конкурс «Ралі» полягав у визначенні майстерності водіїв карет ЕМД й відбувся на Кременецькому автодромі. Прфесіоналами автосправи був створений маршрут, якй необхідно було проїхати швидо і вправно. Невправність каралася додатковими секундами до кінцевого результату.

По закінченню конкурсного дня проходив дебрифінг, де учасників інформували про задум конкурсного завдання, алгоритм його реалізації та типові помилки учасників. Слід відмітити, що результати виступів на етапах Чемпіонату кожна команда отримувала в електронній формі й могла подати апеляцію у разі незгоди з рішенням судді на етапі.

Пізно увечері 22 лютого 2020 року відбулася церемонія нагородження переможців. На церемонію прибув проректор з науково-педагогічної і лікувальної роботи Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України професор Степан Запорожан.

Спочатку кожна команда отримала сертифікати учасника, сувенірну продукцію, в тому числі оригінальну картину тернопільської художниці з виглядом на Замкову гору у Кременці. Кожна команда також отримала опитувальник для розпізнавання інсульту на догоспітальному етапі від ініціативи «ANGELS» та перший том національного підручника з ЕМД «Допомога травмованим на до госпітальному етапі» від Видавничого Дому «OJIVA».

У номінації «Краща вітчизняна команда» перше місце виборола команда Хмельницького центру ЕМД, друге місце – команда Волинського центру ЕМД, третє – команда Сумського центру ЕМД. У номінації «Краща закордонна команда» перше і друге місце поділила команда Краківського Центру ЕМД, третє – команда з Республіки Білорусь. У номінації «Краща студентська команда» перше місце посіли студенти Донецького національного медичного університету (м. Краматорськ), друге – майбутні парамедики Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського, третє – Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова.

Директор Центру авіаційної екстреної медичної допомоги Польщі, професор Варшавського медичного університету Роберт Галазковський заснував приз найкращій українській команді – Абсолютному чемпіону. Ним стала команда студентів Донецького національного медичного університету (м. Краматорськ).

Голова Кременецької районної ради Володимир Стефанський та перший заступник Голови Кременецької районної державної адміністрації Вячеслав Онишкевич вручили оригінальний приз глядацьких симпатій – чималий шмат кременю на сколі якого намальована Замкова гора та символіка чемпіонату. Його отримала команда з Республіки Білорусь.

Переможці окремих конкурсів розприділилися так:

 1. «В квадраті» – команда студентів-парамедиків № 1 Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України.
 2. «Breaking bad» – команда студентів Донецького національного медичного університету (м. Краматорськ).
 3. «Протеїн» – команда студентів-парамедиків № 2 Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України.
 4. «Медовий місяць» – команда Хмельницького центру ЕМД № 2.
 5. «Флеш-моб» – команда Хмельницького центру ЕМД № 2.
 6. «Янгол» – команда Волинського центру ЕМД № 1.
 7. «Карти» – команда Львівського центру ЕМД.
 8. «ЧП» – команда Полтавського центру ЕМД
 9. У конкурсі «Ралі» переміг водій команди Львівського Центру ЕМД.

Інші команди отримали приз «За волю до перемоги».

На завершення церемонії нагородження на сцену піднялися всі, хто брав участь в організації чемпіонату: головний суддя – Арсен Гудима (Тернопіль, Україна); головний апеляційний суддя – Віталій Крилюк (Тернопіль, Україна); основний суддя конкурсних завдань – Галина Цимбалюк (Тернопіль, Україна); стартовий суддя: Станько Ірина (Тернопіль, Україна); судді конкурсних завдань: Аббасов Руслан (Київ, Україна), Борисенко Ярослав (Суми, Україна), Борисенко Олена (Суми, Україна), Бурбела Емілія (Тернопіль, Україна), Воловик Олена (Вінниця, Україна), Денисюк Юрій (Тернопіль, Україна), Дутчак Ольга (Тернопіль, Україна), Каленюк Анатолій (Луцьк, Україна), Павленко Людмила (Вінниця, Україна), Прохоренко Ольга (Тернопіль, Україна), Черватюк Антоніна (Тернопіль, Україна), Чубенко Лариса (Хмельницький, Україна), Шацький Віктор (Тернопіль, Україна), Malasauskas Rytis (Каунас, Литва); помічники суддів: Бенів Юрій (Тернопіль, Україна); Бишевич Олександр (Тернопіль, Україна), Бурєнкова Марія (Донеччина, Україна), Галентюк Віталій (Тернопіль, Україна), Гальчак Ігор (Тернопіль, Україна), Гудима Анастасія (Тернопіль, Україна), Гук Роман (Тернопіль, Україна), Данчак Андрій (Тернопіль, Україна), Джавадова Наргіз (Тернопіль, Україна), Малюченко Олена (Донеччина, Україна), Опер Тетяна (Тернопіль, Україна), Перевізник Богдана (Тернопіль, Україна), Свіржевська Віола (Тернопіль, Україна), Томків Аліна (Тернопіль, Україна).

Зал не змовкав аплодисментами. Конкурси і симуляційні тренінги вдалися. Відчувалася командна робота виключно всіх, задіяних в організації цього заходу. Високий рівень підготовки суддів та застосування професійної симуляції із використанням сучасних симуляторів, наданих Тернопільським національним медичним університетом імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, вибір місць проведення конкурсів забезпечили високий рівень реалістичності викликів на екстрені випадки.

Це одночасно і конкурс, і навчання для бригад ЕМД. Також це свято для працівників служби ЕМД. Адже вдень і вночі, в будь яку погоду, зі вчасно чи не вчасно виплаченою зарплатнею, на Мерседесі, Форді чи УАЗі, повністю укомплектованому чи ні, ці люди виїжджають, щоб врятувати чиєсь життя. А може це буде наше…