П’ятниця , 22.11.2024

Жителі канадського міста дванадцять разів переобирали мера

Традиційна українська гра перед виборами — “досить колишніх давай нових” не витримує перевірки кризою.

Важливо обирати тих, хто мають стратегію, час на її втілення та знає, як провадити зміни.

Обирати управлінців професіоналів

Саме так робили мешканці успішних міст у світі. Головним критерієм при виборі мера є не “молодість”, “новизна”, а досвід, знання, бачення розвитку міста та вміння втілювати її у життя. Досвід таких міст, як Нью-Йорк взагалі спростовує міф про “молодість” і “новизну”, як запоруку реформ. На заході реформи робили ті, хто просидів у “мерському кріслі” 2-3, а то й 4 терміни. Логіка підказує — для великих змін потрібен час. А постійна заміна капітана біля стерна лише шкодить.

Жінка Гейзел Маккаліон вперше стала мером канадського містечка Місісаґи у 51.  “Бабусю” любили за вміння приймати виважені рішення у критичних ситуаціях. Під час аварії потяга з витоком хімічних речовин, Маккаліон змогла оперативно організувати евакуацію більш ніж 200 тисяч місцевих мешканців. На посаді Маккаліон прослужила майже чотири десятиліття. Вона дванадцять разів переобиралась мером і перетворила своє містечко в одне з найбільших та найрозвиненіших міст Канади.

Еберхард Діпген очолив Берлін майже у 50 років. Саме при ньому Берлін став одним з найбільш інноваційних міст Європи. Він відновлював Східний Берлін після возз’єднання Німеччини. І на його час припадає опис німецької столиці, як “найбільшої будови” XX століття.

Майк Блумберг очолив Нью-Йорк у 60-ть. Блумберг масово впровадив електронні сервіси та енергоефективні технології. Нью-Йорк перетворився в одне з найрозвиненіших та енергоефективних міст світу. Втретє Блумберг став мером у час великої фінансової кризи (2008-2009). З його особою пов’язують порятунок “великого яблука” від економічного колапсу. Для проходження через часи непевності потрібна людина з досвідом.

Зміни мають бути системними. Для цього потрібно мати стратегію. Рухатися крок за кроком попри критику незадоволених, які є завжди. Успішні міста – це успішні професійні команди управлінців професіоналів. Тут не може бути місця популістам, які спочатку говорять а потім думають. Професіонал зважує кожну обіцянку. Дорожить кожним словом своїм. Має досвід і бачення на кілька десятиліть вперед. Це справжні лідери здатні об’єднувати навколо себе людей різних політичних поглядів, але зацікавлених у розвитку громади.

Українці вчаться обирати свідомо

В Україні є успішні професійні команди на рівні місцевого самоврядування. Тернопіль, Хмельницький, Івано-Франківськ сьогодні стали прикладами для багатьох українських міст. Очільники цих міст потрапили до ТОП-20 мерів інноваторів, за версією поважного видання “Українська правда”.

Як показала остання криза, пов’язана з пандемією коронавірусу, найкраще діяли міські голови, що мали досвід і рішучість приймати інколи навіть непопулярні рішення. Вони діяли і продовжують діяти швидше ніж влада на центральному рівні, яка прийшла під гаслами “оновлення” та “реформ”.

Чому так? Реформа лежить в основі ефективності. Кожен міський голова, який переобирався кілька разів зацікавлений у повазі з боку громади. Він не може постійно скаржитися на попередників, як люблять в Україні. Він може лише показувати ті добрі зміни, яких досягають через реалізацію розумної стратегії постійних змін.

Діяти і не боятися критики. Тернопільський міський голова Сергій Надал за висновками незалежної оцінки “Слово і діло” протягом декількох років є найбільш відповідальним мером України. Основою даного рейтингу є кількість і якість виконаних обіцянок. Безперечно, за роки перебування на посаді, мер зробив не одну помилку. Його часто критикують. Але, очевидні позитивні зміни переважують недоліки.

Мер Тернополя зважився і повним ходом здійснює складну і тривалу реформу енергоефективності. У місті триває радикальна транспортна реформа. На практиці втілюється так звана “діджиталізація”, коли більшість послуг міських органів стають доступними онлайн.

Сергій Надал пережив не одну хвилю критики з боку опонентів, особливо на початку кожної реформи. Його критикували і за європейські проекти з енергоефективності, і за електронний квиток, і за транспортну реформу загалом. Але тернопільський очільник рухається в руслі стратегії розвитку міста. відчуваючи підтримку громади. Тому у місті з’являються нові автобуси. Місто стає привабливим для підприємців. Команда мера формується з молодих але досвідчених управлінців, котрі особливо добре проявили себе під час останньої пандемії.

З управлінцем стратегом є впевненість, що він знає, яким має бути наступний крок. І це набагато краще ніж постійна імпровізація заради реклами і піару, котру щодня бачимо з екранів телебачення у виконанні українських посадовців. Чому? Бо життя нашого міста — це не шоу. Це реальність, де щодня потрібно долати проблеми і виклики. Зробити це може той, хто знає як, і довів свою професійну придатність.

Сергій ВИШНЕВСЬКИЙ,
політичний аналітик