Всі ми знаємо Миколу Гоголя як автора «Мертвих душ», «Ревізора», «Вія», «Тараса Бульби» й не тільки.
Проте, окрім творів, Гоголь цікавий різними подіями з життя, які однозначно варті уваги.
- Гоголь народився у багатодітній сім’ї – 6 хлопчиків та 6 дівчаток. Щоправда, дехто з дітей помер при народженні, а дехто – у вельми молодому віці. А от щодо батьків письменника, його матір була неймовірною красунею, яку у віці 14 років одружили на вдвічі старшому чоловіку.
- Сам письменник ніколи не мав сім’ю. Та й про його зв’язки з жінками не відомо. Знаємо лише про пропозицію руки та серця, яку Микола через посередників робив Анні Вієльгорській. Саме це спонукало багатьох (безпідставно!) говорити про гомосексуалізм письменника.
- У школі Гоголь вчився геть погано, а його твори вчителі з натяжкою називали «посередніми».
- Справжньою пристрастю Гоголя було рукоділля. Багато часу письменник витрачав на в’язання шарфів, ткання поясів, шиття суконь для сестер та шийних хусток для себе.
- Микола страшенно любив солодощі, а тому завжди носив у кишенях цукерки й навіть кубики цукру. Смачненьке письменник поїдав під час прогулянок, за роботою і не тільки.
- До земних благ Гоголь був геть байдужим – зароблені гроші віддавав рідним, а сам ходив ледь не в обносках. Так, все, що Микола залишив після смерті, – це 43 рублі 88 копійок (з урахуванням вартості особистих речей).
- Микола помер дуже молодим – не дожив кілька тижнів до свого 43-річчя. На думку багатьох експертів, він сам спричинив свою кончину, добровільно відмовившись від їжі.
- Смерть Гоголя оповита містикою і таємницями. Так, за сім років до кончини письменник у заповіті попередив, що його тіло мають поховати в землю лише після появи ознак розкладання. Це, у майбутньому, спричинило розмови, що Миколу, нібито, поховали в стані летаргічного сну. А вже в 1931-му, при перепохованні, у труні знайшли скелет з повернутою набік головою.
- Рукопис «Мертвих душ» Микола спалював ледь не десяток разів. А останній том так і не надрукували. Вчені досі сперечаються, чому так. Хтось переконаний, що Гоголь був занадто вимогливим до себе. Але це не так, оскільки Микола міг друкувати навіть незавершені твори, що можна побачити в збірнику «Арабески». А от Петро Кралюга переконаний, що Гоголь хотів забрати з роману докази своєї роботи в агентурі – Третє відділення імператорської канцелярії.
- Життя Гоголя – суцільна містика. Так, у 1829-му письменник просто зникає. Три місяці ніхто не знав і не бачив Миколу. Деякі науковці переконані, що саме в цей час він познайомився з Фадєєм Булгаріним, який і завербував його в «охранку».
Христина СЛОТА
Читайте також:
10 цікавих фактів із життя Лесі Українки