Неділя , 14.07.2024

Шлях до Євросоюзу: Україна може отримати офіційне запрошення до ЄС вже цього року

Наприкінці жовтня Єврокомісія має представити щорічну доповідь щодо розширення.

Очікується, що вона стане історичною – Єврокомісія може рекомендувати розпочати офіційні перемовини про вступ України до Європейського Союзу. Центр громадського моніторингу та контролю згадує шлях, який Україна подолала на шляху до ЄС протягом останніх 30 років.

1990-2000 роки: знайомство та перша співпраця

Стратегічний зовнішньополітичний шлях до Європи був обраний Україною одразу після здобуття незалежності. У 1993 році Верховна Рада ухвалила постанову “Про основні напрями зовнішньої політики України”, у якій декларувала намір України стати членом Європейських Співтовариств. У 1994 році Україна та ЄС підписали Угоду про партнерство і співробітництво, яка набула чинності з 1998 року. У 1996 році на засіданні Ради Європи тодішній президент Леонід Кучма вперше оголосив про бажання України стати повноправним членом Європейського Союзу.

2000-ні роки у відносинах України та ЄС запам’ятались поглибленням економічної та політичної співпраці: на регулярній основі розпочалось проведення Саміту Україна-ЄС. У 2006 році Україна в односторонньому порядку встановила безвізовий режим для громадян країн-членів ЄС, а з 2007 році почалась масштабна підготовка Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

2010-ті роки: Євромайдан і безвізовий режим

У листопаді 2013 року, коли підготовка Угоди про асоціацію була на фінальному етапі, Україна, очолювана президентом-зрадником Віктором Януковичем, під тиском Російської Федерації призупинила підготовку до їїпідписання. Це спровокувало масові протести у різних містах України, які отримали назву “Євромайдан”. Після побиття студентів правоохоронцями у ніч проти 30 листопада 2013 року протести переросли в Революцію Гідності. Її наслідки втеча з країни Януковича та початок гібридної агресії РФ проти України.

Угода про асоціацію між Україною та ЄС була підписана у 2014 році: перша частина, політична 21 березня, друга, основна економічна частина у червні. Ратифікація угоди завершилась у 2017 році.

Найбільший ривок у бік Європейського Союзу Україна здійснила за президентства Петра Порошенка. Тоді, зокрема, між ЄС та Україною почала діяти поглиблена та всеосяжна зона вільної торгівлі. Разом з безвізовим режимом для українців це мало покращити економічне становище України, зокрема, зменшити залежність від Росії у стратегічних галузях промисловості. 7 лютого 2019 року за ініціативи Петра Порошенка Верховна Рада внесла зміни до Конституції України, якими було закріплено курс на повноправне членство в Європейському Союзі та НАТО.

2020-ті: повноправне членство України в ЄС?

Повномасштабне вторгнення Російської Федерації в лютому 2022 року не сповільнило, а навіть пришвидшило європейську інтеграцію України. На п’ятий день війни, 28 лютого президент України Володимир Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС. 22 червня 2022 року Європейська Рада офіційно надала Україні статус кандидата на вступ до Європейського Союзу.

Логічним завершенням цього тридцятирічного процесу має бути повноправне членство України в ЄС. Це єдино правильне рішення передусім для Європи, адже українці єдина нація, яка власною кров’ю захищає європейські цінності та право бути в Євросоюзі.

Читайте також:
У Польщі відбувся саміт W4UA на підтримку України. Що відомо?