Субота , 18.01.2025

“Цезар Куніков” затопили, на черзі — носії “Калібрів”. Який реальний стан Чорноморського флоту РФ?

Вранці 14 лютого Головне управління розвідки спільно з Силами оборони України знищило в Чорному морі великий десантний корабель РФ “Цезар Куніков”.

Цезар Куніков

За даними Генштабу ЗСУ, цей човен став 26-м, знищеним Україною за два роки. Утім, противника не слід недооцінювати, і загроза з моря досі існує, хоча й суттєво менша, аніж на початку великої війни. Тож що залишилось від Чорноморського флоту РФ та яку реальну загрозу морське угрупування росіян становить для України, розбирався Центр громадського моніторингу та контролю.

У пріоритеті ЗСУ — кримська логістика та великі кораблі

Перед початком повномасштабного вторгнення Чорноморський флот росіян налічував близько 70 кораблів. У лютому 2022 року окупанти під приводом навчань посилили його суднами з інших флотів, зокрема, шістьма великими десантними кораблями, серед яких “Мінськ” та “Олєнєгорскій горняк”. Перший успіх України був 24 березня того ж року: в порту Бердянська наші військові знищили ВДК “Саратов” та пошкодили “Новочеркаськ” та той-таки “Цезар Куніков”. У квітні Україна потопила флагман російського флоту — крейсер “Москва”. Далі знищення десятка катерів, ракетних кораблів “Самум” та “Івановєц”, ВДК “Новочеркаськ” та “Олєнєгорський горняк”, підводного човна “Ростов-на-Дону”, а також пошкодження фрегата “Адмірал Макаров”.

Саме великі десантні кораблі, судячи зі статистики уражених суден, стали пріоритетними цілями для України. Вони надзвичайно місткі, і після пошкодження Кримського мосту окупанти використовують їх для забезпечення угрупування, що діє у південних областях України. За даними Військово-морських сил ЗСУ, після знищення “Цезаря Кунікова”, з 13 ВДК у розпорядженні росіян залишилось лише 5.

Загалом, 26 кораблів, які Росія втратила від початку повномасштабної війни — це третина її чорноморського угрупування. Ще півтора десятки суден знаходяться в ремонті через різноманітні ушкодження. Проте, як повідомив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук, якщо з великими десантними кораблями ситуація у Чорному морі для росіян критична, то інших суден там все ще багато. “Росія має більше 30 бойових одиниць, куди входять, як носії крилатих ракет, так і сторожові, патрульні, ракетні катери, які мають протикорабельні системи. Тобто більше 30 потужних одиниць, які є бойовим ядром Чорноморського флоту”, додав представник ВМС.

Морський десант — рожева мрія окупантів

Разом зі знищенням “Цезаря Кунікова” росіяни втратили частину логістичного потенціалу, що ускладнить забезпечення окупаційних військ в Криму та на півдні України. Втрата десантних кораблів також унеможливлює висадку морського десанту на узбережжі України, хоча ці плани досі існують у російських загарбників.

Інша ситуація із суднами-ракетоносіями. Їхня кількість зменшилась несуттєво, приблизно до 10: з них 3 — підводні човні. За словами військового експерта, колишнього заступника начальника штабу ВМС України Андрія Риженка, з носіїв крилатих ракет Україна знищила підводний човен “Ростов-на-Дону” та щойно збудований корвет типу “Каракурт”. “Носії “Калібрів” можуть стати наступною ціллю для українських морських дронів. Ці кораблі перебувають в Новоросійську, але іноді виходять в море. Наші військові зможуть визначити слабке місце, де можна уразити ці кораблі”, прогнозує фахівець.

Читайте також:
Умови проживання та виплати: зміни для українців із тимчасовим захистом у Європі