Неділя , 14.07.2024

Кого не мобілізують: повний список хвороб, з якими не візьмуть в армію

Міноборони оприлюднило список захворювань, із якими військовозобов’язані визнаються придатними та непридатними до служби в армії.

мобілізація

Відповідний наказ Міноборони України від 27 квітня опублікований на сайті Верховної Ради.

Відповідно до Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, громадяни поділяються на такі категорії:

 • Придатні
 • Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони
 • Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку
 • Тимчасово непридатні. Потребують лікування
 • Непридатні до військової служби з переоглядом через 6 місяців

У переліку визначено, із якими захворюваннями військовозобов’язані визнаються “непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку”, “непридатні до військової служби з переоглядом через 6 місяців” та “тимчасово непридатні. Потребують лікування”.

Деякі інфекційні та паразитарні хвороби:

 • активний туберкульоз легень з виділенням мікобактерій та (або) за наявності розпаду легеневої тканини, а також активний, прогресуючий туберкульоз інших органів – визнаються непридатними з виключенням з обліку.
 • активний туберкульоз легень без виділення мікобактерій та розпаду легеневої тканини; позалегеневий туберкульоз у період основного курсу лікування – непридатні з переглядом через 6 місяців.
 • сифіліс, гонококова інфекція, урогенітальний хламідіоз, урогенітальний трихомоніаз, урогенітальний мікоплазмоз – тимчасово непридатні. Потребують лікування.
 • тяжкі форми хронічних вірусних гепатитів, які важко піддаються лікуванню та значно порушують функції органів і систем – непридатні з виключенням з обліку.

Розлади психіки та поведінки:

 • тяжкі та помірно виражені стійкі психічні розлади, при синдромі залежності з тяжкими, стійкими психічними розладами – непридатні з виключенням з обліку.
 • шизофренія, шизотипові та маячні розлади, афективні розлади з часто повторюваними фазами – непридатні з виключенням з обліку.
 • невротичні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес, ПТСР, депресивний епізод та ін. при виражених, стійких психічних розладах – непридатні з виключенням з обліку.
 • стан після первинних гострих невротичних порушень; адаптаційні розлади; ПТСР після епізоду загострення – тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків.
 • глибока та тяжка розумова відсталість; розумова відсталість помірного ступеня – непридатні з виключенням з обліку.

Деякі хвороби ока та придатків:

 • виражені анатомічні зміни або вади положення повік, орбіти, кон’юнктиви зі значними порушеннями зорових або рухових функцій на обох очах – непридатні з виключенням з обліку.
 • хвороби склери, судин, зорового нерву, різко виражені з прогресуючим, значно вираженим зниженням зорових функцій та частими загостреннями на обох очах – непридатні з виключенням.
 • відшарування та розрив сітківки, усі форми глаукоми у розвиненій і подальших стадіях на обох очах – непридатні з виключенням з обліку.
 • короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр – непридатні з виключенням з обліку.
 • розлади зору, сліпота одного або обох очей; відсутність одного чи обох очних яблук – непридатні з виключенням з обліку.

Хвороби системи кровообігу:

 • легеневе серце і порушення легеневого кровообігу (легенева емболія, усі форми легенево-серцевої недостатності, хвороби легеневих судин), усі форми кардіоміопатії, порушення серцевого ритму та провідності/ із серцевою недостатністю IIБ-III стадії – непридатні з виключенням з обліку.
 • хвороби, що характеризуються підвищеним кров’яним тиском I10-I15 (гіпертонічна хвороба, вторинна гіпертензія), гіпертонічна хвороба III стадії з незворотними структурними ураженнями органів-мішеней – непридатні з виключенням.
 • ішемічна хвороба серця (усі форми стенокардії, гострий та повторний інфаркт міокарда, їх ускладнення); хронічна ішемічна хвороба серця (атеросклеротична хвороба серця, аневризма серця, коронарної артерії, наслідки хірургічних втручань на судинах серця, імплантації штучного водія ритму та інші, що супроводжуються серцевою недостатністю)/ із серцевою недостатністю IIБ-III стадії – непридатні з виключенням з обліку.
 • хвороби артерій, артеріол та капілярів (атеросклероз аорти, ниркової артерії, артерій кінцівок, генералізований атеросклероз; стеноз або аневризма, розширення або розшарування аорти та інших артерій, та ін), хвороби вен (флебіт, тромбофлебіт, тромбоз ворітної вени, емболія та тромбоз інших вен; варикозне розширення вен нижніх кінцівок; варикозне розширення вен стравоходу, мошонки, яєчка, тазу, постфлебітичний синдром) зі значними та помірними порушеннями кровообігу та функцій – непридатні з виключенням з обліку.
 • усі форми геморою з частими загостреннями та вторинною анемією – непридатні з виключенням з обліку.

Хвороби органів дихання (деякі):

 • хвороби верхніх дихальних шляхів (викривлення носової перетинки, поліпи порожнин носа, ларингіт, ларинготрахеїт, хронічний синусит, озена, хронічні хвороби мигдаликів), стенози гортані; парези і паралічі гортані зі значним порушенням функції голосоутворення та дихання, тяжка форма спастичної дисфонії – непридатні з виключенням.
 • хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів (хронічний бронхіт, емфізема, хронічна обструктивна хвороба легенів, бронхоектатична хвороба) та ін. в стадії зі значними порушеннями функції зовнішнього дихання – непридатні з виключенням.
 • тяжка персистуюча бронхіальна астма – непридатні з виключенням.

Хвороби органів травлення (деякі):

 • пародонтит, пародонтоз, стоматити, гінгівіти, хейліти та інші захворювання слизової оболонки порожнини рота, слинних залоз і язика, що піддаються лікуванню – тимчасово непридатні. Потребують лікування.
 • хвороби печінки (алкогольна хвороба печінки, токсичне ураження печінки, печінкова недостатність; хронічні гепатити, фіброз та цироз); хвороби жовчного міхура, жовчовивідних шляхів та підшлункової залози (холецистит, холангіт, панкреатит та інші) зі значними ураженнями функцій – непридатні з виключенням з обліку.
 • грижа пахова, стегнова, пупкова грижа, грижа черевної стінки, діафрагмальна грижа, інші та неуточнені грижі черевної порожнини зі значними ураженнями функцій – непридатні з виключенням з обліку.

Хвороби кістково-м’язової системи і сполучної тканини (деякі):

 • піогенні артрити, реактивні артропатії, хвороба Рейтера, ревматоїдний артрит, синдром Фелті, ревматоїдний васкуліт, хвороба Стілла, ревматоїдний бурсит, псоріатичні та ентеропатичні артропатії, ювенільний артрит, подагра, кристалічні артропатії, системний червоний вовчак, дерматополіміозит, системний склероз та ін. зі значними ураженнями функцій – непридатні з виключенням з обліку.
 • артрози та інші ураження суглобів, хвороби м’яких тканин (хвороби та ураження м’язів, синовіальної оболонки та сухожилків, бурсопатії, ентезопатії, ураження плеча), остеопатії і хондропатії (уповільнене зрощення перелому, стресові переломи, фіброзна дисплазія кісток, остеомієліт, остеонекроз, інші остеохондропатії та ураження хряща) зі значними та помірними порушеннями функцій – непридатні з виключенням з обліку.
 • хвороби хребта (дорсопатії) та їх наслідки (кіфоз і лордоз, сколіоз, остеохондроз хребта, спондилоліз, спондилолістез, ураження міжхребцевих дисків та ін) зі значними та помірними порушеннями функцій – непридатні з виключенням з обліку.

Хвороби сечостатевої системи (деякі):

 • нефротичний синдром, хронічний інтерстиціальний нефрит, гострий пієліт, пієлонефрит, тубулоінтерстиціальний нефрит, хронічний первинний пієлонефрит, нефропатії, ниркова недостатність зі значними порушеннями функцій  та нирковою недостатністю – непридатні з виключенням з обліку.
 • обструктивна уропатія та рефлюкс-уропатія (гідронефроз, піонефроз), вторинний пієлонефрит, сечокам’яна хвороба, інші хвороби нирки і сечоводу, зморщена, мала нирка, набута кіста нирки, цистит, хвороби сечового міхура, невенеричний уретрит, стриктура уретри, інші хвороби уретри та сечовивідної системи зі значними порушеннями функцій – непридатні з виключенням з обліку.
 • хвороби чоловічих статевих органів (гіперплазія простати, аденома, фіброаденома та міома простати, запальні та інші хвороби простати, гідроцеле та сперматоцеле, перекручування яєчка, орхіт та епідидиміт, чоловіча безплідність, надмірна крайня плоть, фімоз і парафімоз, лейкоплакія статевого члена, баланопостит тощо) зі значними порушеннями функцій – непридатні з виключенням з обліку.

Докладніше про перераховані захворювання, про новоутворення та їх наслідки, хвороби імунної системи, крові та кровотворних органів, хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин, хвороби вуха та шкіри, вроджені аномалії, травми та отруєння – дивіться в таблиці.

Так само в таблиці зазначені випадки захворювань, при яких військовозобов’язаний визнається придатним або придатним для служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

Нагадаємо, військовозобов’язані у віці 18–60 років, які мали статус “обмежено придатний”, повинні знову пройти ВЛК. На це є час до 4 лютого 2025 року.

Читайте також:
Мобілізація і нові правила ВЛК. Хто стане придатним, а хто непридатним