У селі Вікно відкрили Центр спільнототворення «Світлиця Федоровича»

12 липня у селі Вікно, що належить до Гримайлівської територіальної громади, урочисто відкрили Центр спільнототворення під назвою «Світлиця Федоровича».

Це нове місце зустрічей і взаємодії громади поєднує культурну спадщину роду Федоровичів із сучасними підходами до розвитку місцевої ідентичності та пам’яті.

На подію завітало понад сто учасників — як мешканців села, так і гостей із навколишніх населених пунктів та Тернополя. Світлиця розмістилася в оновленому приміщенні колишньої адмінбудівлі, що тепер наповнене не лише сучасними інтер’єрами та технічним оснащенням, а й духом колективної праці: від ремонтних робіт до підготовки святкової програми.

Майстер-класи мали шалений успіх: з розпису пряників від Наталії Корби та створення листівок із гербарію під керівництвом Ірини Романишин. Особливо символічним став майстер-клас із ткацтва, який провела Наталія Колеснікова. Саме у Вікні в XIX столітті дідич Володислав Федорович започаткував ткацьку майстерню, яка давала роботу селянам. Тож сьогодні ця традиція отримала нове життя.

Присутні мали змогу долучитися до екскурсії музеєм родини Федоровичів, яку провів історик і керівник проєкту Сергій Ткачов. А на сцені оновленого центру ожили образи самого Володислава, Івана та Дарії Віконської, які «повернулися» у своє родинне село завдяки театралізованому дійству.

Музичну атмосферу свята створили місцеві виконавці та запрошений гурт «Ехо». У саду, який отримав назву Літературний ботанічний сад Дарії Віконської, відвідувачів пригощали смаколиками за старовинними рецептами кулінарної майстрині Дарії Цвєк — зокрема, налисниками, молочним киселем та печивом.

З перших годин роботи «Світлиця Федоровича» показала свій потенціал бути центром тяжіння для різних вікових груп. Діти, молодь, літні люди — усі знайшли щось цікаве: настільні ігри, міні-футбол, x-box, безкоштовний Wi-Fi, простір для спілкування. Для зручності маломобільних громадян встановили пандус і модернізували санвузол.

Громада Гримайлова стала однією з 11, які перемогли у другому етапі програми Community ReBuilding, що реалізується організаціями CEDOS і UMAEF. Проєкт залучив фінансування у розмірі 1,4 млн грн для реконструкції колишнього сільського клубу.

Реалізація «Світлиці Федоровича» стала можливою завдяки зусиллям ГО «Інститут міської культури», щирій підтримці місцевих жителів, благодійників і волонтерів, які спільно втілили мрію про сучасний і живий громадський простір.

Фото: Оля Биндас

Читайте також:
ҐAVA представляє трек «Хочу» — музичний маніфест проти нав’язаних шаблонів