Чинний міський голова Тернополя Сергій Надал набрав понад 70 % голосів тернополян. Найближчий конкурент більше ніж у десять разів поступився міському голові.
Очевидно, що в умовах управлінського хаосу на центральному рівні, тернополяни віддали перевагу добре перевіреному у критичних ситуаціях управлінцю, котрий не раз доводив здатність діяти швидко і рішуче у складних ситуаціях. Крім того, більшість конкурентів Сергія Надала не запропонували жодних стратегічних планів щодо розвитку міста.
Натомість чинний міський голова продемонстрував широку програму позитивних перетворень. Йдеться про оновлення транспорту, завершення програми термомодернізації, вирішення проблеми заторів і браку місця для паркувань, продовження розвитку публічних просторів та нових зелених зон.
Тобто всіх позитивних змін безпосередньо пов’язаних з комфортом тернополян. Натомість конкуренти обмежилися критикою, не пропонуючи жодних конкретних планів. Тож виборець вирішив не експериментувати в умовах, коли допомоги від центральних органів влади очікувати не доводиться.
“Бренди” показали “посередній результат”
Цікавою особливістю цих виборів є фактична електоральна поразка “брендових” партій, і впевнена перемога місцевих політичних сил. Найбільше втратила пропрезидентська “Слуга народу”, котра не змогла набрати навіть шостої частини голосів, які мала трохи більше року тому виборах до парламенту. Те ж саме можна сказати “Батьківщину” та “Голос”, що заледве дотягнули до третини голосів, які отримали на минулих парламентських виборах.
“Європейська солідарність” хоча і має пристойний результат, але він далекий від того тріумфу, на який очікували прихильники цієї політичної сили. Фактично можна сказати, що “брендові київські партії” програли.
Зі “старих” партій виняток становить хіба ВО “Свобода”, котра більш ніж на 10 % покращила свій результат порівняно з попередніми виборами. Хоча ця політична сила є місцевою за своєю суттю, оскільки саме вона висунула в черговий раз кандидатуру Сергій Надала.
Певною місцевою сенсацією для “політичних старожилів” став третій результат іншої політичної сили “Порядок. Відповідальність. Справедливість”, – під прапорами якої у місто заходили професіонали управлінці, які з самого початку активно підтримували Сергія Надала і є фактичними членами його “господарської команди”.
Однак, порівнюючи з результатами у інших містах таких, як Хмельницький, Івано-Франківськ, можна стверджувати — підтримка місцевих сил є тенденцією останніх років. Люди обирають і довіряють перевірених. Тих, хто вміє працювати. Натомість “брендові сили” програли, бо сіяли загальними гаслами і нічого не говорили про місцеві виклики.
У міськраді буде протернопільська більшість
За попередніми результатами можна стверджувати, що міському голові вдасться сформувати у міській раді протернопільську більшість. Мандатів, які отримали ВО “Свобода” та “Порядок. Відповідальність. Справедливість” вистачить, щоб приймати необхідні рішення. Це позитивний результат для громади міста.
У міській раді буде менше порожніх розмов і більше роботи з вирішення конкретних проблемних питань. Іншим позитивним наслідком є входження до міської ради низки професіоналів, котрі далекі від політики, але добре знають свою справу. Це покращить якісний склад депутатського складу.
Загалом підсумки виборів можна вважати позитивними, як для Тернополя, так і для України. Тернопіль отримує прогнозований і стабільний розвиток. В Західній Україні ж на місцевому рівні, за рахунок високої присутності патріотичної “Свободи” сформовані запобіжники від проросійського реваншу, що змусить владу у Києві поводитися обережніше у важливих питаннях державної політики.
Микола САВЧЕНКО, політичний оглядач