Незважаючи на війну: 58% українців вважають себе щасливими

Попри всі складнощі воєнного часу, в Україні кількість щасливих людей втричі перевищує число тих, хто почувається нещасними.

щастя

Це показали результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Чоловіки зазвичай щасливіші за жінок, а молоді люди – за старших. Центр громадського моніторингу та контролю поділився подробицями.

Оптимісти виявляються щасливішими за песимістів

Згідно з даними дослідження КМІС, 58% громадян України вважають себе щасливими, а лише кожен шостий опитаний є нещасним. Зокрема, 24% респондентів зазначили, що вони однозначно щасливі, а 34% відповіли, що “скоріше так, ніж ні”. Ще 25% висловилися нейтрально, а 16% зазначили, що вони однозначно нещасливі або “скоріше ні, ніж так”.

Основними чинниками, що визначають рівень щастя, є вік, стан здоров’я, фінансове становище та оптимізм щодо майбутнього України. Молоді люди відчувають більше щастя порівняно з людьми старшого віку: серед українців до 40 років щасливими є 64%, тоді як серед осіб віком 70 і більше років лише 54%. Рівень щастя також дещо нижчий серед жінок порівняно з чоловіками. Це пов’язано з тим, що жінки в Україні живуть довше, і з віком починає знижуватися їхній рівень щастя. Більше того, через триваліше життя серед жінок зростає кількість самотніх, що також негативно позначається на відчутті щастя.

Серед українців, які не мають проблем зі здоров’ям, 65% вважають себе щасливими, у той час як серед тих, хто має фізичні або психологічні труднощі, щасливими є лише 55%. Лише 38% українців з низькими доходами вважають себе щасливими, тоді як серед багатших цей показник досягає 77%. Також існує значний розрив у рівні щастя між оптимістами та песимістами: серед тих, хто вірить у майбутнє України, щасливими є 72%, а серед скептиків лише 38%.

2021 рік був найщасливішим для України

За всю історію незалежності України найвищий рівень щастя спостерігався в 2021 році, коли 71% громадян вважали себе щасливими, а лише 15% – нещасними. Після початку війни у лютому 2022 року рівень щастя не знизився суттєво. Це може бути результатом мобілізації суспільства, єдності та підтримки родини. Лише на третій рік війни рівень щастя почав знижуватися – з 69% у 2023 році до 58% у 2024 році. Однак кількість нещасливих людей не збільшилася, натомість зросла кількість тих, хто не може точно оцінити свій стан.

Володимир Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, зазначає, що рівень щастя не є простим і лінійним процесом. На нього впливає безліч факторів. “Незважаючи на погіршення матеріальних умов і розлуку з родинами, є чинники, які сприяють підвищенню рівня щастя. В Україні зросла згуртованість суспільства, зменшилися регіональні розбіжності, зросла цінність держави серед населення, підвищена взаємопідтримка, покращився соціально-психологічний клімат. Це частково компенсує погіршення ситуації”, – пояснює Паніотто.

111 місце у світовому рейтингу щастя

За даними World Happiness Report, Україна посіла 111 місце серед 147 країн, набравши 4,68 бала з 10 можливих. Цікаво, що торік наша країна знаходилася на 105 місці. У 2012 році Україна досягла 87-го місця, а у 2017 році опустилася на 138-у сходинку. Фінляндія вже восьмий рік поспіль залишається найщасливішою країною, а до першої десятки потрапили також Данія, Ісландія, Швеція, Нідерланди, Коста-Рика, Норвегія, Ізраїль, Люксембург і Мексика. США вже другий рік поспіль не потрапляють до двадцятки найщасливіших країн, займаючи 24-у позицію. Найменше щастя спостерігається в Сьєрра-Леоне, Лівані, Малаві та Зімбабве, а найнижче місце посів Афганістан.