П’ятниця , 09.12.2022

На Тернопільщині вшанували 76-ту річницю Заліщицької трагедії

Пам’ять загиблих жертв комуністичного режиму вшановують на Тернопільщині. Цьогоріч минає вже 76 років з моменту страшної трагедії, що трапилася на залізничному мості у Заліщиках.

Саме тут у липні 1941 року солдати радянської армії підірвали та скинули у води Дністра два залізничних вагони, переповнені політичними в’язнями.
Щороку в день трагедії, 5 липня не лиши жителі містечка, а й  гості з усієї Західної України – Львівщини, Тернопільщини, Чернівеччини приходять сюди, аби відправити панахиду і вшанувати пам’ять безневинно загиблих людей.

У цьогорічному поминальному заході, зокрема, взяли участь перший заступник голови районної державної адміністрації Роман Краснюк, заступник голови районної ради Василь Лопушняк, керівники установ та організацій міста, представники політичних та громадських організацій краю. Хвилиною мовчання та покладання квітів до пам’ятника присутні вшанували пам’ять загиблих.

Сьогодні про ті жахливі події нагадує одинокий кам’яний хрест на крутих схилах Дністра, поблизу заліщицького залізничного моста. На ньому напис: «Цей хрест є пам’яттю в’язням, що загинули влітку 1941 року від рук НКВС, вкинуті з вагонами у води Дністра».

Довідково:

За радянських часів стверджували, що міст підірвали німецькі диверсанти, але насправді німці окупували цю територію 14 липня, а трагедія сталася 5-7 липня (точна дана не відома). Саме відступаючі енкаведисти підірвали вагони з політв’язнями на мості, що сполучає Буковину з Галичиною.

За словами очевидців, від гарячих котлів потяга вода у ріці закипала. У ній же від болю та мук кричали десятки ще живих людей. Нелюдські страждання не залишили шансів на порятунок нікому…

Дослідником трагедії, яка трапилась у Заліщиках 5 липня 1941 року, є колишній директор Слобідської середньої школи, історик Антон Могилюк. Йому належить низка наукових праць, присвячених даній тематиці.
З відродженням України на цьому місці спорудили пам’ятний хрест.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.