Субота , 20.04.2024

10 цікавих фактів про річку Дністер

Дністер – відома в Україні та Європі річка. Вона славиться не лише своєю протяжністю – понад 1362 кілометри, завдяки чому вона є дев’ятою за довжиною річкою в Європі, але й унікальними краєвидами.

Дністер, Бакота

Чого лише вартий Дністровський каньйон (Тернопільська, Івано-Франківська, Чернівецька, Хмельницька області) чи Дністровський лиман (Одеська область).

Проте сьогодні ми поговоримо про інші цікавинки Дністра.

  1. Це одна з найстаріших річок не лише Європи, але й світу. Як стверджують науковці, Дністер утворився завдяки відходу Сарматового моря, якому зараз було б понад 20 мільйонів років.
  2. Вперше Дністер у V ст. до нашої ери згадує відомий давньогрецький історик Геродот. Щоправда тоді він називає його по-скіфськи – Тірас, що в перекладі означає «швидкий».
  3. Басейн сучасного Дністра простягається аж на 32 300 кілометрів і налічує 14 886 річок.
  4. Дністер має три водограї – Русилівський, Джуринський та Сокілецький, – і всі вони знаходяться в Україні.
  5. Дністровський каньйон, який можна побачити на Тернопільщині, Франківщині, Хмельниччині та Чернівеччині, є найбільшим каньйоном в Європі. Його протяжність – понад 250 кілометрів! Ба більше, його вік – більш, ніж 10 000 років.
  6. Здавна Дністер був улюбленим місцем кочівників, береги якого вони обирали для облаштування своїх пристановищ. А от перше повноцінне стале поселення на берегах річки з’явилося ще понад 160 років тому.
  7. Дністер – чи не найглибша річка в Європі. Подекуди її глибина сягає понад шість метрів. Щоправда, вчені вважають, що ще понад два століття цьому цей показник сягав позначки в понад 25 метрів.
  8. Дністер багатий на рибу. Так, за офіційними даними, тут водиться 42 різновиди риб, левова частка з яких належить до родини коропових.
  9. На Дністрі збудовано дві гідроелектростанції. Також наразі триває розробка плану з будівництва ще кількох ГЕС, зокрема, у в Україні.
  10. Сьоме чудо. І це – не жарти! У 2008 році Дністерський каньйон офіційно внесли до семи природних чудес України.

Христина СЛОТА

Читайте також:
15 цікавих фактів з життя Тараса Шевченка