Неділя , 14.07.2024

Шлях до Євросоюзу: що дав Україні безвізовий режим з ЄС

Наприкінці жовтня Єврокомісія має представити щорічну доповідь щодо розширення.

Очікується, що вона стане історичною Єврокомісія може рекомендувати розпочати підготовку до вступу України до Європейського Союзу. Самі ж перемовини можуть розпочатися вже наприкінці цього року. Центр громадського моніторингу та контролю згадує шлях до ЄС, який Україна подолала протягом останніх 30 років.

Безвіз, який відкрив кордони

Найбільший ривок у бік Європейського Союзу Україна здійснила після 2014 року, за часів президентства Петра Порошенка. 11 червня 2017 році почав діяти безвізовий режим громадяни України отримали змогу вільно перетинати кордони та перебувати у країнах ЄС до 90 днів. Безвіз посприяв тому, що Україна стала частиною Європи не лише географічно, але й політично, соціально, культурно та ціннісно, не кажучи вже про потужний сплеск бізнес-активності з країнами ЄС.

Безвізовий режим став можливим, оскільки Україна провела масштабну підготовку та виконала низку взятих на себе зобов’язань. Було створено антикорупційні органи Національне антикорупційне бюро, Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру та Вищий антикорупційний суд, запущено механізм електронних декларацій, запроваджено процедури спеціальної конфіскації та арешту тощо. Ці кроки суттєво покращили імідж України в очах західних партнерів, а також сприяли поліпшенню бізнес-клімату в середині країни.

Що дала Україні візова лібералізація

Завдяки безвізовому режиму, фактично, були усунуті штучні бар’єри для міжлюдських контактів, так оцінювали наслідки впровадження у Міністерстві закордонних справ України. Безвіз також зрівняв конкурентні можливості громадян України: приміром, наші науковці стали постійними учасниками форумів та конференцій, тоді як раніше організатори утримувались від їх запрошення, бо не хотіли допомагати в оформленні візи.

За підрахунками МЗС, за перші три роки дії режиму, до літа 2020-го, українці здійснили 49 мільйонів подорожей до Європи. Ця кількість могла  суттєво зрости протягом наступних років, якби не пандемія коронавірусу та обмеження на перетин кордонів, введені як Україною, так і державами ЄС. “Це не лише сухі цифри це 49 мільйонів зустрічей з рідними і близькими, ділових поїздок, туристичних подорожей, культурних заходів та спортивних змагань. Скасування віз стало ознакою високого рівня довіри і готовності відкрити наші суспільства одне одному”, коментували представники МЗС у 2020 році.

Наслідки впровадження безвізового режиму проявились і під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Впродовж п’яти років українці презентували себе Європі на різних рівнях і в різних колах, що суттєво посприяло потужній міжнародній підтримці України у боротьбі з російським агресором. 24 лютого польські, словацькі, німецькі, латвійські, литовські, естонські волонтери гостинно зустрічали українських біженців, відкривали їм двері своїх домівок, адже вже знали, що це люди зі спільними цінностями та переконаннями.

Читайте також:
Шлях до Євросоюзу: Україна може отримати офіційне запрошення до ЄС вже цього року