Шлунково-кишковий тракт — це складна система, яка відповідає за травлення, засвоєння поживних речовин та виведення залишків.
Якщо у тварини з’являються симптоми, пов’язані з апетитом, дефекацією, болем у животі чи блюванням, одним із ключових методів діагностики є ультразвукове дослідження (УЗД).
Ветеринарна клініка у Львові Авіцена щодня стикаються з потребою проведення УЗД ШКТ. Це швидкий, безболісний і дуже інформативний метод, що дозволяє буквально за кілька хвилин оцінити стан внутрішніх органів та виявити патології, які не видно зовні. Розглянемо детальніше, які органи оцінюються при УЗД травної системи та що саме можна побачити.
Коли призначається УЗД ШКТ?
Проведення ультразвукового дослідження органів шлунково-кишкового тракту показано у випадку такої симптоматики:
- блювота та діарея;
- втрата апетиту та зниження ваги;
- біль або дискомфорт у ділянці живота;
- напруження при дефекації;
- зміна характеру калу чи поява в ньому кров’янистих домішок;
- жовтушність слизових оболонок чи шкіри;
- підозра на проковтування стороннього тіла;
- збільшення лімфовузлів, виявлене при пальпації.
Крім того, ультразвукове дослідження ШКТ призначається в рамках щорічних чекапів організму, зокрема для літніх тварин. А також у випадку потреби в регулярному моніторингу стану шлунково-кишкового тракту, наприклад, при хронічних захворюваннях та патологіях.
Які органи обстежуються?
Під час проведення УЗД обстежуються всі органи, залучені у процес травлення, а також ті, що можуть впливати на нього опосередковано:
- Шлунок. Оцінюється товщина стінки, структура слизової оболонки, вміст, зокрема, наявність їжі, сторонніх тіл чи газу, перистальтика — скорочення стінок для просування їжі. Завдяки діагностиці за допомогою ультразвуку можна виявити гастрит, виразки, новоутворення та сторонні предмети.
- Тонкий кишківник. Оцінюється дванадцятипала, порожня та клубова кишки. Фахівець перевіряє діаметр петель кишківника, товщину стінок, наявність газів, рідини та інфільтратів, моторну активність, лімфовузли. При цьому можна виявити ентерити, непрохідність органів, сторонні тіла, інвагінації або западання кишки та пухлини.
- Товстий кишківник. Проводиться обстеження сліпої, ободової та прямої кишки. Зазвичай товстий кишківник візуалізується гірше через скупчення газу. Проте можна провести оцінку на предмет розширення або звуження просвіту, змін стінок, сторонні тіла чи новоутворення. Завдяки УЗД фахівці виявляють коліти, запори, заворот кишок.
- Підшлункова залоза. Невеликий та специфічно розташований орган є досить складним для повної візуалізації. Але через його важливість для вироблення ферментів, перетравлення їжі та інсуліну, фахівці ретельно оцінюють підшлункову залозу на розмір та ехогенність, наявність кіст або пухлин, ознаки запалення навколишніх тканин. Це дає змогу виявити або підтвердити панкреатит, новоутворення чи запальні стани.
- Печінка та жовчний міхур. Ці органи тісно пов’язані з процесом травлення. Під час УЗД оцінюється розмір та форма печінки, її структура, однорідність, наявність новоутворень, абсцесів, фіброзу чи ознак цирозу.
- Жовчний міхур оцінюють на наявність жовчі, а також за розміром, товщиною стінки, наявністю осаду, каменів та стану жовчних проток. Завдяки процедурі можна діагностувати гепатити, жирове переродження печінки, цироз, новоутворення та застій жовчі, холецистит, жовчнокам’яну хворобу та обструкцію протоків.
- Селезінка. Під час проведення УЗД оцінюється розмір та форма органу, а також наявність новоутворень.
- Лімфатичні вузли черевної порожнини. Збільшення лімфовузлів є важливим показником запальних, інфекційних або онкологічних процесів у ШКТ.
Що саме фіксується під час УЗД?
При проведенні процедури ветеринарний лікар фіксує:
- всі відхилення від норми у розмірах, структурі, щільності тканин;
- наявність сторонніх тіл;
- запальні зміни або підозри на пухлини;
- стан стінок, просвіту, моторики кишківника;
- наявність вільної рідини в черевній порожнині;
- реакцію органів на подразнення чи перетискання.
У разі потреби робиться фото або відеофіксація ділянок для порівняння динаміки при подальших обстеженнях. А всі результати оформлюються в окремому протоколі.
Звертайтеся до ветеринарної клініки Авіцена для якісного та інформативного проведення УЗД ШКТ, а також компетентної постановки діагнозу та призначення ефективного лікування домашньому улюбленцю.