Субота , 23.11.2024

Ірина Хондогій: “Найважче було пояснити людям, чому держава захищає злочинців”

В Україні крок за кроком запроваджуються європейські стандарти у сфері надання правової допомоги громадянам та забезпечення доступу до правосуддя.

hondogij-i-vВідтак, з 1 січня 2013 року здійснюють свою діяльність Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД), з 1 липня 2015 року на території України почали діяти місцеві центри з надання БВПД. Хто може скористатися послугами таких центрів? Який механізм розгляду звернень громадян та як забезпечується якість роботи адвокатів, що надають правову допомогу, – «НОВА…» запитала у директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області Ірини Хондогій.

– Ірино В’ячеславівно, що входить у поняття «безоплатна правова допомога»?

–  Законом України «Про безоплатну правову допомогу» визначено два види правової допомоги – первинну і вторинну. Первинну правову допомогу, тобто юридичні консультації, складення заяв, скарг надають органи державної влади, органи місцевого самоврядування і приватні установи. Ці правові послуги, звичайно, безкоштовні. А вторинна правова допомога – це допомога професійних адвокатів, які здійснюють представництво інтересів особи у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, а також складення адвокатами процесуальних документів. З 1 січня 2013-го року в Тернопільській області, як і по всій Україні, відкрилися Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, діють вони на підставі зазначеного закону. З початку 2013-го року наш центр надає вторинну правову допомогу безпосередньо в кримінальних процесах.

– А як вона здійснюється?

– У нас є чергова частина – відділ організації надання безоплатної вторинної правової допомоги, що працює цілодобово. Допомогу отримує кожна особа, яка затримується на території нашої області, чи за підозрою у скоєнні злочину відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу України, чи в адміністративному порядку. Після того суб’єкт затримання, тобто орган, який проводить затримання – чи це суд, прокуратура, поліція, СБУ, військова прокуратура, відразу інформує нашу чергову частину. Черговий записує дані затриманої особи й протягом години направляє до неї адвоката. Безоплатна первинна правова допомога надається усім, навіть мільйонерам. А щодо вторинної правової допомоги – то, звичайно, після призначення нашого адвоката особа може від нього відмовитися і взяти свого. Різниця лише в тому, що нашого адвоката викликають відразу і навіть якщо особа від нього відмовиться, то він, принаймні, побуде поряд із нею до приїзду її захисника.

Ми надаємо допомогу не лише затриманим, а ще й особам, які мають статус підозрюваних або обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень.

Але у цих випадках адвокат передбачається лише для певних категорій, визначених законом. Наприклад, діти-сироти, психічнохворі, неповнолітні, наркозалежні…

– Як шукаєте адвокатів і визначаєте, хто має їхати на виклик?

– Щороку в кожній області проходять конкурси, згідно з якими в нашу систему приходять адвокати й працюють на підставі контракту. Наприклад, якщо взяти тернопільських адвокатів, то у нас на контракті близько 40 адвокатів, у реєстрі – ще більше. Вони чергують п’ять днів і протягом цього часу зобов’язані відповісти на дзвінок і вночі, і вдень і виїхати або на затримання, або піти до суду чи прокуратури.

Єдиний нюанс, який потрібно розуміти – це для людини правова допомога безкоштовна, а от адвокати отримують за це кошти від держави.

– Тепер уже надається безкоштовна вторинна правова допомога не лише у кримінальному провадженні, а й у цивільних та адміністративних справах. Хто може розраховувати на таку допомогу?

– Правову допомогу у кримінальних провадженнях підозрюваним, обвинуваченим і засудженим надає лише Регіональний центр. А от з 1 липня 2015-го року в трьох районах Тернопільської області – ЧортківськомуТернопільському та Кременецькому, відкрили місцеві центри правової допомоги. Ці центри надають безоплатну вторинну правову допомогу в цивільних і адміністративних справах, а також у кримінальних справах, потерпілим і свідкам. І це дуже позитивне впровадження, адже мені морально було дуже важко, коли до мене приходили люди й просили адвоката, а я повинна була їм відмовити, бо ми представляємо інтереси підозрюваних, засуджених та обвинувачених. А люди не розуміли й дивувалися, як держава може захищати бандитів. Але, знову ж-таки, у законі не все так гладко, адже місцеві центри надають безоплатну правову допомогу лише визначеним категоріям осіб. Якщо ми можемо захищати всіх підозрюваних, обвинувачених і засуджених, то потерпілі чи свідки мають право на адвоката, який надається за державні кошти, лише у певних випадках. На жаль, у переліку осіб, які мають право на безкоштовну правову допомогу немає внутрішньо переміщених осіб, тому сьогодні ми проводимо по всій України круглі столи, щоб внести зміни до законодавства.

– Яка, власне, роль адвоката?

– Перш за все він потрібний для того, щоб дотримувалися права його підзахисних, щоб підозрюваний, засуджений чи обвинувачений отримав те, на що він заслужив. Тому адвокат потрібен з першої хвилини, щоб, коли особу затримали, вона знала, що поруч є людина, яка надасть їй кваліфіковану допомогу.

– А буває, що орган, який проводить затримання, не повідомляє вам про це невідкладно?

– Такі випадки бувають. Тоді ми пишемо скарги на тих працівників і їм виносять рішення про дисциплінарне покарання. Тепер таких випадків менше, раніше були частіше.

– У якому випадку можна звернутися до бюро правової допомоги?

– У зв’язку з тим, що до місцевих центрів, які надають вторинну допомогу, звертаються багато людей, яким переважно потрібна первинна допомога,  управління юстиції районного та міського рівнів ліквідували і створили бюро правової допомоги. Це структурні підрозділи місцевих центрів з надання БВПД, що надають первинну допомогу – консультації з будь-якого приводу, а також якщо не вистачає адвокатів, то працівники бюро самі можуть представляти інтереси осіб у судах, це стосується переважно віддалених за місцем знаходження сіл, селищ. Працівники бюро не складають документів  процесуального характеру, на відміну від місцевих центрів з надання БВПД. Місцеві центри складають усі процесуальні документи, крім документів у кримінальних провадженнях, з якими працює Регіональний центр з надання БВПД.

– Скільки осіб вже отримали безоплатну правову допомогу на Тернопільщині?

– Зокрема, що стосується бюро, які працюють з 1 вересня цього року, то ми вже маємо статистику, яка говорить сама за себе. Кількість зареєстрованих звернень станом на 14 листопада у Бережанах становить 166, з них адвоката потрібно було шістьом, у Козовій – 111 звернень, у Підволочиську – 127, у Теребовлі – 89, з яких 29 потрібна була вторинна правова допомога, у Зборові – 173, у Шумську – 238, а в Монастириську, невеличкому районі – 301 звернення й 19 особам потрібен адвокат. Отже, ці бюро потрібні й статистика говорить про необхідність цієї системи.

Звернення про надання вторинної правової допомоги до нас надходять щодня: як не постанова суду, то ухвала, то адміністративне чи кримінальне затримання. Ця система настільки позитивна, що, напевно, в нашій країні це єдина реформа, яка відбулась і справді працює.

От по криміналу, наприклад, маємо у 2013-му році 1700 доручень, у 2014-му – 1100, у 2015-му – 1400, станом на сьогодні – 1400, а попереду ще два місяці…

Довідково. В області працюють три місцевих центри з надання БВПД – Тернопільський, Кременецький, Чортківський, та 14 бюро правової допомоги. Останні є структурними підрозділами місцевих центрів з надання БВПД. За єдиним номером системи безоплатної правової допомоги в Україні 0 800 213 103 можна уточнити контакти центрів та бюро по всій території держави. А також дізнатися про те, які є види безоплатної правової допомоги, гарантовані державою, та як її можна отримати.

Джерело: НОВА Тернопільська газета