Неділя , 24.11.2024

Експерти знову записали Барну до лідерів

Навіть відверті оптимісти не стануть заперечувати, що нинішня ситуація в усіх галузях України – непроста. Вона і не може бути іншою в умовах де-юре АТО, а де-факто – війни з російськими найманцями на Донбасі.

Та ще й стратегічно-важливий Крим  потрапив під тимчасову  окупацію. І важко зараз живеться всім регіонам держави, незалежно від їх географічного  розташування.

Зрозуміло, що за цих умов особлива відповідальність лягає  на голів  обласних державних адміністрацій. Як вони працюють?  На це запитання, уже не перший, вдаючись до власних  досліджень, відповідає авторитетна громадська організація Комітет Виборців України (КВУ), про це повідомляє сайт ЕЛЕКТОРАТ.

Днями експерти КВУ оприлюднили результати чергового  соціально-економічного аналізу  за підсумками першого кварталу цього року. У висновках фігурують усі 24 області України, але нашу увагу, і, вважаємо – небезпідставно, насамперед привернула Тернопільщина. Чому?

Як то мовиться: “не відкриємо Америки”, сказавши, що невеличку західну область вважають не надто ресурсною і потужною. І, якщо  проаналізувати усі реальні «ресурси і потужності», то, на перший погляд, видається, що Тернопільській області абсолютно нічого не може “світити” у будь-якому суперництві з такими “велетнями”, як, наприклад – Львівська, Дніпропетровська, Харківська, чи навіть Хмельницька. Зрештою, перелік можна і продовжити. Але всі продовження певним чином  втрачають сенс після висновків Комітету Виборців України. Власне, вони, ці висновки, і змусили пильніше глянути на справи тернопільські…

За версією КВУ, у рейтингу керівників областей, голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна посів четверте місце у 2016-ому році, і впевнено  зберіг цю рейтингову позицію у першому кварталі 2017-го, увійшовши в «п’ятірку кращих». Така стабільність відверто здивувала і спонукала  проштудіювати розлогий офіційний документ громадських дослідників. Чим же заслужив Степан Барна, який був призначений на посаду голови Тернопільської ОДА лише два роки тому – у квітні 2015-го, бути 4-им серед 24-ох?

У своєму дослідженні КВУ, перш за все, керується показниками соціально-економічного розвитку та оцінками місцевих експертів. Так от – у першому кварталі 2017-го – на Тернопільщині суттєво зросло промислове виробництво і, мало того, аналітики, оперуючи цифрами, стверджують, що це – один з найкращих показників в Україні.

Позитивно виглядають справи торгівельні: область стала  більше експортувати зернових культур, продуктів переробки овочів, пластмас і полімерних матеріалів. Більше половини загального обсягу  експорту  відправляється до країн Євросоюзу. Майже  на одинадцять відсотків зросли темпи житлового будівництва. В області вдвічі збільшився видобуток пісків і більше ніж на третину зросло виробництво продуктів харчування. І найголовніше для людей – на третину зменшилась заборгованість по зарплаті.

А що стосується оцінок місцевих експертів, то найбільш позитивно вони оцінили роботу голови ОДА Степана Барни щодо допомоги армії та переселенцям, а також процес децентралізації, реалізацію програми ProZorro та й саму прозорість роботи облдержадміністрації та її керівника.

Наводимо коротку інформаційну довідку для тих, хто цікавиться конкретними цифрами та відсотками.

У І кварталі 2017 року на Тернопільщині зафіксовано суттєве зростання промисловості. У січні-лютому 2017 р. порівняно з січнем-лютим 2016 р. індекс промислової продукції становив 107,3%. Це один із найкращих показників по Україні.

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів за підсумками січня–лютого 2017 р. обсяги виробництва продукції зросли на 20,4%. Збільшився видобуток пісків у 2,1 рази.

На підприємствах з виробництва харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів за підсумками січня–лютого 2017 р. обсяг виробленої продукції збільшився на 35,3%.

В області зберігається позитивне сальдо торгівлі, яке в січні 2017 року склало 10,5 млн. дол. (за січень 2016 р. також позитивне – 7,1 млн. дол). У січні 2017 р. експорт товарів становив 26,3 млн. дол. США, імпорт – 15,8 млн. дол. Порівняно з січнем 2016 р. експорт збільшився на 19,2% (на 4,2 млн. дол.), імпорт – на 5,7% (на 0,9 млн. дол.).

У загальному обсязі експорту товарів збільшилася частка зернових культур, продуктів переробки овочів, пластмас, полімерних матеріалів. Обсяг експорту товарів до країн ЄС становив 14,4 млн. дол., або 54,8% від загального обсягу експорту.

Тернопільщина має високі показники зростання реальної заробітної плати. Індекс реальної заробітної плати в січні-лютому 2017 р. порівняно з січнем–лютим 2016 р. становив 131,6%.

Упродовж січня–лютого 2017 р. загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати зменшилась на 31,3%, або на 1881,0 тис. грн, і на 1 березня 2017 р. становила 4125,2 тис. грн.

У січні-лютому 2017 р. розмір середньомісячної номінальної заробітної плати штатних працівників підприємств, установ, організацій (з кількістю працюючих 10 осіб і більше) становив 4716 грн, що на 51,1% більше, ніж у січні-лютому 2016 р.

Зросли обсяги будівництва житлових будівель на 11,1%.

Таким чином, динаміка розвитку Тернопільщини вселяє надію. А голові ОДА залишається побажати – не збавляти темпів у своїй роботі. Комітет виборців України обіцяє від квітня цього року результати проекту публікувати щоквартально, тож буде чекати наступних оцінок.