Субота , 18.01.2025

Навчання у Польщі: куди найкраще вступати українським абітурієнтам

Кілька десятків тисяч громадян України вже навчаються у вишах Польщі.

Жовтень – це добрий час для учнів старших класів обирати університет для вступу, а для студентів – подумати про перехід до іншої школи або спробувати вступити на омріяну спеціальність за додатковим набором, пише Наш вибір.

Початок академічного року в Польщі є доброю нагодою, аби краще придивитися до лідерів  ринку надання освітніх послуг.

Погіршення демографічної ситуації у країні в 90-ті і як наслідок – зменшення кількості осіб, які б сьогодні хотіли навчатися у вишах, змушує польські університети та вищі школи буквально змагатися за нових абітурієнтів.

Якщо головним мотиватором для майбутніх польських студентів є висока зарплатня після закінчення певного факультету, то для іноземців з-поза Євросоюзу студії у Польщі дають можливість працювати без дозволу на роботу, а виші, котрі зацікавленні в розвитку міжнародної співпраці, часто знижують або навіть повністю скасовують оплату за навчання для студентів з України.

У 2015/2016 академічному році в польських вишах навчалися понад 57 тис. студентів зі 157 країн світу. Порівняно з 2006/2007 академічним роком їх кількість зросла в 5 разів, причому насамперед завдяки студентам з України. Їх минулого року в Польщі вчилося понад 30 тисяч.

Про популярність навчання тут свідчить, зокрема, кількість агентств, які пропонують українцям послуги із вступу до польських університетів, та присутність закордонних вишів на освітніх ярмарках.

Освіта в іншій країні перестала бути привілеєм дітей небідних батьків або мешканців польсько-українського прикордоння. Так, одна чверть із 6 тисяч цьогорічних українських випускників, які склали ЗНО на 180 балів та вище, вирішили одразу їхати на навчання за кордон.

Як і в Україні, університети Польщі діляться на державні та приватні. Навчання в перших є безкоштовним для громадян ЄС та власників Карти поляка. Хоча все більше вишів пропонує саме громадянам України пільгові умови оплати або ж взагалі її скасовують.

Приватні виші у Польщі напрацювали собі гарну репутацію в області економіки та управління, проте, на жаль, існує і чимало закладів, котрі поляки жартівливо називають «wyższa szkoła rurki z kremem», тобто студій ні про що. Тому підходячи до вибору польського вишу, варто враховувати й інші параметри поза пропозицією безкоштовного навчання.

Найкращі польські виші

Найліпші вищі навчальні заклади Польщі вже традиційно на початку вступної кампанії 2017 визначив освітній фонд «Перспективи». Автори рейтингу оцінили 168 вишів та 68 спеціалізацій на підставі 29 критеріїв, у тому числі престижу, наукового потенціалу, шансів випускників на ринку праці, інноваційності, участі в програмах міжнародної співпраці.

Перше місце вже вкотре розділили Варшавський університет та Ягеллонський університет у Кракові. На третє місце вибилася Варшавська політехніка. У першій десятці є ще два політехнічні виші з Вроцлава та Ґданська, Університет Адама Міцкевича в Познані та Миколая Коперника в Торуні, серед спеціалізованих медичних вишів – Ґданський та Варшавський медичні університети. Що цікаво, в першій десятці немає популярних вищих шкіл Лодзі, Любліна чи Катовиць.

Серед приватних університетів на найвищу сходинку – 15-ту в загальному рейтингу – піднялася столична Академія Леона Козьмінського. В окремому рейтингу приватних університетів за Академією Козьмінського йдуть варшавські заклади: Гуманітарний університет SWPS, Університет Лазарського, Польсько-японська академія комп’ютерних технік. 6-те місце ділять Академія фінансів та бізнесу «Vistula» й «Collegium Civitas». До речі, ці виші віддавна спеціалізуються на рекрутації студентів зі Сходу, нерідко мають інтернет-сторінку українською мовою або контактний пункт з україномовними консультантами.

Найбільш популярні факультети та спеціальності

Натомість які ж факультети та спеціальності є найбільш популярними серед польських вступників? Якщо поглянути на конкурс, то поляки мають доволі оригінальні преференції. У 2016/2017 навчальному році найбільше абітурієнтів – 21,2 – претендували на місце на спеціальності судова криміналістика та токсикологія, 11,6 – шведська філологія, 9,6 – енергетика і ядерна хімія.

Водночас 16,8 осіб боролися за місце на магістерських програмах медичних факультетів, 11,6 – логістика та керування ЗМІ, 11,1 – менеджмент і лідерство. Проте високий конкурс на деяких з цих напрямків пов’язаний з тим, що на них банально мало місць. Тому оцінювати спеціальності та факультети краще згідно з критеріями підготовки викладацького складу, перспектив для випускників на ринку праці й інноваційності.

Тут пальма першості безумовно за інформатикою – зрештою, минулого року на студії за цим напрямком подавалися понад 38 тис. осіб. Друге місце – різноманітні спеціалізації і факультети, у назві яких є слово менеджмент, майже 22 тис. заяв, третє місце – за правом та психологією, понад 19 тис. заяв на кожний напрямок по всій країні.

Як прогнозує вже згаданий фонд «Перспективи», вчити інформатику в 2017 році найкраще буде у Варшавській політехніці на факультеті електроніки та інформатичних технік, а також у Гірничо-металургійній академії у Кракові на факультеті інформатики, електроніки і телекомунікації та факультеті електротехніки, автоматики, інформатики й біомедичної інженерії.

Що стосується навчання на факультетах менеджменту, тут автори рейтингу радять обирати Головну торговельну школу у Варшаві, Академію Леона Козьмінського та факультет управління Варшавського університету. Факультети права та адміністрації Ягеллонського, Варшавського університетів та Університету Адама Міцкевича в Познані здомінували відповідний рейтинг юридичних напрямків, а факультет психології Варшавського університету та факультети філософії й управління і суспільної комунікації Ягеллоського – рейтинг психологічних.

І не останнє питання – чи вибір престижного вишу та популярної спеціальності впливає на розмір прибутків молодих професіоналів. Як дізналася консалтингова фірма «Deloitte», у Польщі випускники вишів хотіли б отримувати на своїй першій роботі 3000 зл. брутто, тоді як у реальності можуть розраховувати у середньому на 2000 зл. Хоча як раз інформатики та фінансисти можуть на старті розраховувати навіть на 4000 зл., а після трьох років праці – відповідно на 8000 і 6000 зл. При цьому психологи та юристи з аналогічним досвідом роботи отримуватимуть вдвічі менше.

Якщо говорити про конкретні виші, то за результатами загальнопольського дослідження прибутків від фірми «Sedlak & Sedlak», найбільше в Польщі отримують випускники Головної торговельної школи у Варшаві, а також Варшавської та Вроцлавської політехнік.

 

2 коментарі

  1. Мої батьки вважали, що навчання в Польщі для мене не було гарною ідеєю, однак я наполягла. І зовсім не шкодую. Дійсно, все було чудово. Я обрала навчальний заклад в Ченстохові – Полонійну Академію. Викладачі дуже доброзичливі, мають великий багаж знань і вміють ним поділитись. Мені подобається відвідувати лекції, а крім цього, протягом навчання, я ходжу на безкоштовні курси польської. Дуже радію за свій вибір!

  2. Вже невдовзі я їду на навчання у Польщу, у Полонійну Академію. Я буду вивчати догляд сестринську справу, ймовірно, матиму деяку практику в лікарні або, можливо, навіть роботу на неповний робочий день. На жаль, для цього необхідне знання мови, але університет гарантує її безкоштовне інтенсивне вивчення.