Неділя , 19.01.2025

Безкоштовні ліки та лікарські засоби для учасників АТО

З нагоди відзначення у грудні 2017 року Всеукраїнського тижня права, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області підготував пам’ятку стосовно однієї із соціально-правових гарантій (пільг) учасників бойових дій права на медичне забезпечення.

Учасники бойових дій мають право на безкоштовне медичне забезпечення за п. 1 ст. 12, 13, 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З 1 січня 2018 року безоплатно і на пільгових умовах відпускатимуться лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333.

Учасники бойових дій, інваліди війни або члени сімей загиблих можуть отримати безкоштовні ліки за наявності рецепта лікаря та ветеранського посвідчення.

Безоплатні ліки, лікарські засоби можна отримати в аптеках, при медичному закладі, лікар якого видав рецепт на лікування захворювань, визначених постановою КМУ № 1303 від 17.08.1998 р. «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

Важливо мати на увазі, що безоплатний відпуск лікарських засобів провадиться лише у разі амбулаторного лікування основного захворювання, за яким хворим надано пільги. Хворі на СНІД та ВІЛ-інфіковані незалежно від основного захворювання мають право на безоплатний відпуск лікарських засобів за наявності у них будь-яких інших захворювань.

Щодо безкоштовного зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), то згідно із п. 2 ст. 12, 13, 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій, інваліди війни та члени сімей загиблих мають право на безкоштовне зубопротезування на підставі ветеранського посвідчення в державних закладах охорони здоров’я.

Зубопротезування фінансується з місцевих бюджетів. У разі відмови у наданні пільги варто звертатися до територіальних структурних підрозділів з питань охорони здоров’я за місцем проживання (обласних, міських).

Інші пільги у сфері медичного забезпечення (надаються на підставі посвідчень учасника бойових дій, інваліда війни, члена сім’ї загиблого):

  1. Щорічне медичне обстеження і диспансеризація;
  2. Користування при виході на пенсію поліклініками та госпіталями, в тому числі військовими госпіталями та госпіталями ветеранів війни;
  3. Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.

Довідково:

В Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103. Зателефонувавши за ним, Ви зможете уточнити актуальну інформацію щодо осіб, які мають право на безоплатну правову допомогу, змін в законодавчій базі стосовно її надання, актуальні адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та інші питання щодо отримання такої допомоги. Ця телефонна лінія працює цілодобово. Дзвінки у межах України – безкоштовні.

Джерело: ternopil.legalaid.gov.ua