Неділя , 19.01.2025

Зарплати в Польщі та Україні – чи варто їхати?

Протягом останніх років робота в Польщі набула великої популярності серед багатьох українців.

В сусідню країну виїжджають як окремі люди, так і цілими сім’ями. Проте у пошуках кращої долі трудові мігранти часто не завжди у повній мірі враховують труднощі, з якими доведеться стикнутись, та наслідки до чого це може привести.

Без стабільної роботи, пенсії і захисту – таке майбутнє чекає більшу частину українських трудових мігрантів. Згідно з даними Міжнародної організації праці, 47,9% заробітчан працює без дозволу, тобто фактично порушують закон і ризикують потрапити в “чорні списки”. Такі українці не платять податки ні в своїй країні, ні в чужій. В результаті в старості вони залишаться без пенсії, а в працездатному віці – без прав і захисту.

Зарплати вище, але і витрачати доведеться більше

Головна причина трудової міграції – відносно високі зарплати в Польщі. Як пояснює HR-експерт Тетяна Пашкіна, щоб в українців не було стимулу їхати на заробітки, зарплати повинні бути на рівні хоча б 70% від польських.

Середня зарплата в Польщі досягає 34 тис. грн. (за даними за даними Головного статистичного управління Польщі середня зарплата по країні за підсумками 2017 року становила 4271,51 злотих – ред.). Правда, далеко не всі поляки можуть розраховувати на такі доходи.

Наприклад, середня зарплата в Вармінсько-Мазурському воєводстві становить близько 28 тис. грн, але виконуючи низькокваліфіковану роботу тут можна заробити близько 20 тис. грн на місяць.

При цьому заробітчани з України можуть, працюючи по 10 годин, і зовсім заробляти мінімалку – близько 15 тис. грн (2 тис. злотих).

Сезонний пік трудової міграції в Польщу – літо. Українці за мінімальні оклади виконують роботу, на яку не погоджуються поляки. Збирають ягоди на полях, виконують монотонну роботу на великих підприємствах. Згідно з дослідженням, 40% трудових мігрантів з України працюють там, де не вимагають особливої кваліфікації, а ще 23,8% працюють не за своєю спеціальністю.

«Про кар’єрний зріст говорити не доводиться. Люди в основному їдуть не для того, щоб реалізувати себе, а щоб просто заробити. Якщо їдуть працювати на поле з одним вихідним в тиждень, живуть в бараках і днями нудяться під сонцем, яка тут реалізація?», – розповідає HR-експерт Олександр Білоус.

У той же час в Києві українці в середньому заробляють 14 тис. грн, говориться в даних великого кадрового порталу. А в деяких сферах, наприклад, нерухомості, середня зарплата досягла вже 20 тис. грн. Великі роботодавці підвищують зарплати для того, щоб утримати кадри.

Це нижче польської зарплати, однак і витрати тут інші. Прожитковий мінімум в Україні становить 1,7 тис. грн, а в Польщі – в три рази вище (близько 4,5 тис. грн). Платити більше доведеться за оренду квартири чи кімнати.

При цьому робота, швидше за все, буде сезонною, так як найчастіше дозвіл на роботу видають на короткий період часу. Крім того, в країнах ЄС українці в основному заробляють менше місцевих жителів. Роботу за фахом знаходять тільки незначне число мігрантів.

Демограф Лідія Ткаченко пояснює: одна з головних проблем заробітчан – вони фактично втрачають інтерес до українського ринку праці. Замість постійної роботи вони їздять на сезонні заробітки, а весь інший час фактично просиджують без діла.

Без пенсій і цивільних прав

Трудові мігранти не платять податки і позбавляються права отримувати пенсію. Відповідно до чинного закону, право на пенсію мають лише ті українці, які відпрацювали як мінімум 15 років. Більш того, вже через 10 років «вчасно» на пенсію будуть виходити тільки ті, хто заробив 35 років стажу.

Також нелегальні мігранти не можуть претендувати на гарантований пакет соціальної допомоги. До слова, 60% заробітчан мали роботу в Україні до міграції. 36,5% українських мігрантів не володіють мовою тієї країни, куди вони вирушили на заробітки. І, як впевнені HR-експерти, багато хто міг би знайти роботу з таким самим розміром зарплати в Києві або іншому великому українському місті.

Протягом останнього часу поляки, через брак робочої сили, готові значно спрощувати правила працевлаштування іноземців. Зокрема планують скасувати тести ринку праці для окремих категорій працівників та спростити порядок підтвердження диплому для медиків. Проте це не повинно вводити в оману і вселяти додаткові надії – польський уряд лише дбає за власний ринок праці та майбутнє власних громадян.

Українці, які хочуть багато заробляти, можуть робити це і в столиці своєї країни. Працюючи по 10 годин, як це пропонують польські роботодавці, можна заробляти приблизно стільки ж, скільки отримують трудові мігранти в Польщі. Але при цьому мати офіційний статус, права і можливість отримати пенсію в старості.

Джерело: Обозреватель