Неділя , 19.01.2025

Тернопіль наблизився до системного вирішення давньої проблеми

У Тернополі переймають європейські практики поводження із побутовими відходами.

Надал і Стемковський

Незабаром у Малашівцях запрацює сортувальна лінія. Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook міський голова Тернополя Сергій Надал.

“Після завершення усіх робіт це сміттєзвалище стане повноцінним полігоном твердих побутових відходів. Наразі тут уже встановлено ваговий комплекс з інформаційним стендом, де вказано, які види сміття можна завозити на територію та хто саме може заїжджати на полігон. Зазначу, що привозити тверді побутові відходи сюди можуть лише ті оператори, з якими укладено угоди”, – зазначив у своєму коментарі очільник Тернополя.

Варто зауважити, що вирішення проблеми належної переробки та захоронення сміття належала до однієї з виборчих обіцянок чинного міського голови Тернополя.

Як пояснюють екологи та експерти, нова стратегія поводження з побутовими відходами є цілком позитивною і допоможе вирішити кілька нагальних проблем.

Малашівці, сміттєсортувальна лінія

По-перше, сортування, як показує практика, дозволяє до 40 % відходів переробляти повторно і у такий спосіб зменшувати частку сміття, яке підлягає захороненню. Таким чином, подовжується термін використання Малашівського полігону.

Поширена у Європі практика повторного використання сировини для виробництва корисних товарів таких, як каналізаційні люки, папір, водовідливи і багато іншого. У компанії “ЕКО-ЛІДЕР Т”, що займається управлінням полігоном зауважили, що зменшити об’єм твердих побутових відходів на полігоні щонайменше на 30% допоможе також і сміттєсортувальний лінія, що працюватиме тут цілодобово та зможе приймати 120-150 тонн відходів щодня.

По-друге, встановлення системи відеонагляду та зважування обмежує “сміттєвих терористів”, котрі прагнуть нелегально зсипати свої відходи на полігоні Тернополя. Адже протягом останніх років були непоодинокі випадки, коли до нас намагалися завезти “чуже сміття” з сусідніх регіонів, зокрема з Львівської області.

Малашівці, смітник

По-третє, місто отримає більше безпеки. Адже додатково проводиться радіологічний контроль, щоб уникнути забруднення радіоактивними відходами місцевого полігону. Крім того буде проведена дегазація полігону. Таким чином, газ метан, що виникає внаслідок ущільнення сміття і часто є причиною пожеж у теплу пору, буде використано з корисною метою.

“Ми використовуємо сміття для викачування газу та подальшого перетворення його у електроенергію. Уже найближчим часом тут буде облаштована необхідна біогазова установка, – зауважив керівник проекту управління полігоном ТОВ “ЕКО-ЛІДЕР Т” Олександр Волянський.

Таким чином, команда міського голови Сергія Надала, реально робить кроки до збереження за Тернополем статусу найбільш екологічно чистого міста України. Нагадаємо, наше місто потрапили до ТОП-5 найбільш чистих в Україні міст поряд з такими курортами, як Трускавець, Свалява, Миргород, Переяслав-Хмельницький. Тернопіль потрапив до рейтингу завдяки своїм паркам і найчистішому повітрю. Також, відповідно до плану озеленення Тернополя, 40 % міста мають займати парки.