Дефіцит кадрів в Україні: кого шукають роботодавці у різних регіонах?

Ринок праці в Україні поступово активізується. За березневим звітом Національного банку, кількість нових вакансій і резюме зросла.

Однак ключовою перешкодою для бізнесу залишається нестача кваліфікованих працівників. Які спеціальності наразі є найактуальнішими — досліджував Центр громадського моніторингу та контролю.

Війна змінила ринок праці

Війна, мобілізація та еміграція значно трансформували ситуацію на ринку праці. Згідно з даними ООН, до середини березня за кордоном перебувало понад 6,9 мільйона українців. У НБУ наголошують: кадровий голод став однією з головних проблем для вітчизняного бізнесу. Інші чинники, що ускладнюють роботу підприємств під час війни — це зростання цін, перебої з електро- та водопостачанням, а також небезпека на робочих місцях.

Зростання ролі жінок у праці

До широкомасштабної війни чоловіки складали 58% претендентів на роботу, а жінки — 42%. Сьогодні це співвідношення змінилося: 52% — жінки. Все більше українок опановують професії, які раніше вважалися “чоловічими”. За статистикою, жінки працюють машиністками насосного обладнання, водійками, слюсарками, вантажницями, гірницями.

Крім того, збільшується частка жінок серед нових підприємців. Минулого року 61% зареєстрованих ФОПів відкрили саме українок. Найчастіше — у галузях медицини, освіти, виробництва одягу, соціальних послуг та HR. Попри це, жінки все ще очолюють лише 17,7% компаній по Україні.

Старші працівники повертаються до роботи

Суттєві демографічні зрушення вплинули і на віковий склад працівників. Вакансій для пенсіонерів стало більше на третину. За даними ресурсу Oboz.ua, роботодавці пропонують громадянам старшого віку зарплати до 20 тисяч гривень. Їх найчастіше запрошують на роботу водіями, продавцями, охоронцями, прибиральниками, касирами, вантажниками, менеджерами з продажу, швачками чи різноробами.

Міністерство соціальної політики готує заходи для стимулювання участі людей пенсійного віку в економіці. Зокрема, обговорюється зниження податкового навантаження, щоб заохотити роботодавців залишати старших працівників на робочих місцях.

Попит на робітничі та медичні професії

За інформацією Державного центру зайнятості, у 2025 році найбільшим попитом користуватимуться спеціалісти у сферах освіти, медицини, обслуговування та фізичної праці. Серед найзатребуваніших спеціальностей — швачки, електромонтери, слюсарі-сантехніки, токарі, фрезерувальники, оператори верстатів ЧПУ, монтери колій, зварювальники, столяри та машиністи екскаваторів. Також є гостра потреба у лікарях, зокрема терапевтах і педіатрах.

Регіональні особливості ринку праці

Найбільший кадровий дефіцит фіксується в Києві та Львівській області. За даними Work.ua, 60% усіх вакансій розміщено у п’яти регіонах: Києві та області (34%), Львівщині (9%), Дніпропетровщині (9%), Одещині (6%) та Харківщині (3%).

Водночас зростає попит на працівників у Житомирській, Кіровоградській, Рівненській, Чернівецькій та Миколаївській областях. У Києві найбільше шукають фахівців торгівлі, медицини та логістики. Львів лідирує за кількістю пропозицій у готельно-ресторанній сфері, торгівлі та харчовій промисловості. У Дніпрі ж попит високий у харчовій, транспортній, медичній і металургійній галузях.

Читайте також:
Які корисні властивості трав’яних чаїв?